statystyki

Zaufałeś interpretacji fiskusa? Może cię to słono kosztować

autor: Patrycja Dudek30.08.2018, 08:13; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:21
– Podatnicy nie musieli się stosować do wykładni fiskusa. Mogli ją zaskarżyć do sądu – powiedziała sędzia.

– Podatnicy nie musieli się stosować do wykładni fiskusa. Mogli ją zaskarżyć do sądu – powiedziała sędzia.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zastosował się do interpretacji zmienionej na jego korzyść dopiero po przedawnieniu, nie ma szans na odzyskanie nadpłaty – wynika z wczorajszych wyroków NSA.

Nie pomogła interwencja rzecznika praw obywatelskich. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że zasada zaufania do organów podatkowych nie ma prymatu nad zasadą przedawnienia. Słowem, jeśli fiskus zmieni stanowisko po pięciu latach, to podatnik niewiele już zdoła zrobić.

– Można starać się o odszkodowanie na podstawie przepisów prawa cywilnego – sugerowała sędzia Teresa Połczyńska, podkreślając, że podatkowo sprawa jest już zamknięta.

W spór z organami podatkowymi wszedł żołnierz pełniący służbę poza granicami kraju. Dostał indywidualną interpretację, z której wynikało, że musi płacić PIT, bo otrzymywane przez niego należności nie są wolne od podatku. Nie zakwestionował tego rozwiązania, tylko rozliczał się, jak fiskus przykazał. Po kilku latach doczekał się zmiany interpretacji. Okazało się, że PIT wcale nie był należny.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane