statystyki

Adwokaci ustawowo trafią w ręce aparatu skarbowego

autor: Emilia Świętochowska30.08.2018, 08:03; Aktualizacja: 30.08.2018, 08:23
Zaproponowane przepisy przewidują, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą musieli powiadamiać szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wszelkich planowanych transakcjach, które pomogą w minimalizowaniu bądź uniknięciu opodatkowania.

Zaproponowane przepisy przewidują, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą musieli powiadamiać szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wszelkich planowanych transakcjach, które pomogą w minimalizowaniu bądź uniknięciu opodatkowania.źródło: ShutterStock

Przymus zgłaszania planowanych przez klientów optymalizacji podatkowych sprawi, że prawnicy staną się trybikiem w machinie aparatu skarbowego.

Tak przynajmniej widzą swoją nową rolę adwokaci i radcy prawni, którzy udzielają klientom pomocy prawnej w sprawach skarbowych i karnoskarbowych. Wynika ona z projektu zmian w ustawach podatkowych przedstawionych w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów.

MINISŁOWNIK RAPORTOWANIA OPTYMALIZACJI PODATKOWEJ

MINISŁOWNIK RAPORTOWANIA OPTYMALIZACJI PODATKOWEJ

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zaproponowane przepisy przewidują, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą musieli powiadamiać szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wszelkich planowanych transakcjach, które pomogą w minimalizowaniu bądź uniknięciu opodatkowania. W nomenklaturze urzędników resortu finansów staną się tzw. promotorami. Na przekazanie stosownym organom zgłoszeń o schematach podatkowych dostaną zasadniczo 30 dni, licząc od dnia ich udostępnienia klientowi, rozpoczęcia wdrażania lub przygotowania do tego. Co ważne, raporty te obejmują m.in. szczegółowe dane osób i spółek, które biorą udział w optymalizacji.

W grę wchodzą zatem informacje chronione tajemnicą adwokacką i radcowską. Zdaniem profesjonalnych prawników projekt MF ją znacząco ogranicza. – Nie rozumiem, dlaczego mam ujawniać organom skarbowym treść porady, jakiej udzielam swojemu klientowi. Przecież nie mamy w tym przypadku do czynienia z przestępstwem – jak w przypadku zgłaszania podejrzanych transakcji na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Chodzi o optymalizację podatkową i jedyne, co fiskus może zrobić, to zakwestionować prawidłowość takiego schematu. Tylko dlaczego jako pełnomocnik mam wykonywać robotę analityczną za służby skarbowe i podawać im gotowce? – pyta retorycznie adwokat Karol Pachnik.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • żenada(2018-08-30 10:20) Zgłoś naruszenie 103

  A gdzie tajemnica adwokacka?

  Odpowiedz
 • Gość(2018-08-30 09:29) Zgłoś naruszenie 103

  Z treści artykułu wynika, że chodzi o planowane transakcje. Prawnicy mogą je znać i o nich wiedzieć, albo nawet je przygotowywać. Istotne jest to, że prawnik, który ma przygotować umowę może nie znać jej skutków podatkowych bo nie prowadzi księgowości firmy, nie jest księgowym, rewidentem, a 99% prawników nie zajmuje się podatkami, szczególnie na takim poziomie. Ustawa więc zmusza do naruszenia tajemnicy i to jeszcze w sytuacji, gdy nie są znane skutki transakcje, a jedynie można przewidywać możliwe skutki. Co ciekawe za optymalizację można uznać nawet prowadzenie działalności przez spółkę i osobiście, jeśli zachodzi wymiana towarów lub usług pomiędzy nimi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • za daleko to poszło(2018-08-30 14:03) Zgłoś naruszenie 60

  W takim wypadku porady rzeczywiście prowadzące do optymalizacji będą dokonywane przez kancelarie prawa handlowego posiadające siedziby poza granicami polskiej jurysdykcji. Po tyłku dostanie natomiast radca z Aleksandrowa Kujawskiego, który poradzi "pphu Adam i Józek", jak sporządzić umowę, która (jak się potem wyniknie) spowoduje, że "pphu Adam i Józek zapłaci nieco mniejszy podatek.

  Odpowiedz
 • Finite(2018-08-30 12:17) Zgłoś naruszenie 52

  Opłaty za usługi adwokackie powinny być dokonywane tylko przez bank .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • sputnick(2018-08-30 21:59) Zgłoś naruszenie 10

  Ziobrowskie 25 lat za lewe faktury doprowadziło do tego, że są wystawiane tylko za granicą a karuzele jak siekręciły tak się kręcą. Nowe przepisy o zgłaszaniu optymalizacji doprowadzą do tego, że porady optymalizacyjne będą swiadczone zza granicy. Zresztą kuriozum sytuacji jest takie, że skoro są to usługi doradcze to z mocy prawa muszą być ovatowane jeśli firma polska świadczy jej firmie polskiej. Zatem najprostsszy schemat optymalizacyjny dla świadczacego usługę optymalizacyjną jest taki żeby świadczyć ją ze spółki której siedziba jest za granicą w celu uniknięcia realnej zapłaty VAT. Jeśli ktoś teogo nie robi to co z niego za doradca skoro sam o siebie swoją optymalizacje nie potrafi zadbać to coś jak szefc bez butów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane