statystyki

Zakup działki: Ogródek obok domu nie daje prawa do zwolnienia z PIT

autor: Patrycja Dudek21.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:36
działka

Kobieta postanowiła kupić od męża, z którym miała rozdzielność majątkową, udziały w działkach, stanowiące jego majątek osobisty.źródło: ShutterStock

Kto za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości kupił udziały w działce rekreacyjnej, nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, choćby grunt przylegał do terenu, na którym stoi dom mieszkalny i był objęty wspólną księgą wieczystą – uznał dyrektor KIS.

Chodziło o kobietę, która krótko po odziedziczeniu mieszkania sprzedała je. Zasadniczo w takiej sytuacji trzeba liczyć się z obowiązkiem uregulowania PIT (od dochodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia), chyba że podatnik przeznaczy pieniądze ze zbycia na realizację własnego celu mieszkaniowego. Spór z fiskusem toczył się o to, czy cel ten zostanie zrealizowany.

Kobieta postanowiła kupić od męża, z którym miała rozdzielność majątkową, udziały w działkach, stanowiące jego majątek osobisty (zostały mu podarowane przez ojca). Działki były dwie, przylegały do siebie, miały wspólną księgę wieczystą, ale odrębne oznaczenia geodezyjne. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obie były przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane