statystyki

Zakup działki: Ogródek obok domu nie daje prawa do zwolnienia z PIT

autor: Patrycja Dudek21.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:36
działka

Kobieta postanowiła kupić od męża, z którym miała rozdzielność majątkową, udziały w działkach, stanowiące jego majątek osobisty.źródło: ShutterStock

Kto za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości kupił udziały w działce rekreacyjnej, nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, choćby grunt przylegał do terenu, na którym stoi dom mieszkalny i był objęty wspólną księgą wieczystą – uznał dyrektor KIS.

Chodziło o kobietę, która krótko po odziedziczeniu mieszkania sprzedała je. Zasadniczo w takiej sytuacji trzeba liczyć się z obowiązkiem uregulowania PIT (od dochodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia), chyba że podatnik przeznaczy pieniądze ze zbycia na realizację własnego celu mieszkaniowego. Spór z fiskusem toczył się o to, czy cel ten zostanie zrealizowany.

Kobieta postanowiła kupić od męża, z którym miała rozdzielność majątkową, udziały w działkach, stanowiące jego majątek osobisty (zostały mu podarowane przez ojca). Działki były dwie, przylegały do siebie, miały wspólną księgę wieczystą, ale odrębne oznaczenia geodezyjne. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego obie były przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane