statystyki

Skarbówka nadużywa prawa do sądu w sprawie kosztów

autor: Łukasz Zalewski16.08.2018, 07:47; Aktualizacja: 16.08.2018, 09:26
Poznański WSA zwrócił uwagę, że sporne wydatki nie są związane bezpośrednio z przychodem ze sprzedaży jaj ani kur. Dotyczą natomiast ich obu, są to zatem koszty pośrednie.

Poznański WSA zwrócił uwagę, że sporne wydatki nie są związane bezpośrednio z przychodem ze sprzedaży jaj ani kur. Dotyczą natomiast ich obu, są to zatem koszty pośrednie.źródło: ShutterStock

Wydatki na zakup paszy, wody i energii elektrycznej związane z utrzymaniem stada kur są pośrednimi kosztami podatkowymi, rozliczanymi w momencie faktycznego zaksięgowania faktury – potwierdził NSA.

Zdaniem sądu skarga kasacyjna organu podatkowego w tej sprawie jest przejawem nadużycia drogi sądowej. W takich sprawach jest już bowiem ugruntowana linia orzecznicza. – Fiskus powinien to respektować – mówiła sędzia Grażyna Nasierowska, uzasadniając wyrok NSA.

Spór dotyczył właściciela kurzej fermy. Spółka uważała, że wydatki z tym związane należą do kosztów pośrednich, rozliczanych w momencie faktycznego zaksięgowania faktur. Innego zdania był dyrektor izby skarbowej w Poznaniu. Twierdził, że to koszty bezpośrednie i to przepisy o rachunkowości decydują o momencie ujęcia takiego wydatku w kosztach. Spółka się odwołała i wygrała w obu instancjach.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane