statystyki

Skarbówka nadużywa prawa do sądu w sprawie kosztów

autor: Łukasz Zalewski16.08.2018, 07:47; Aktualizacja: 16.08.2018, 09:26
Poznański WSA zwrócił uwagę, że sporne wydatki nie są związane bezpośrednio z przychodem ze sprzedaży jaj ani kur. Dotyczą natomiast ich obu, są to zatem koszty pośrednie.

Poznański WSA zwrócił uwagę, że sporne wydatki nie są związane bezpośrednio z przychodem ze sprzedaży jaj ani kur. Dotyczą natomiast ich obu, są to zatem koszty pośrednie.źródło: ShutterStock

Wydatki na zakup paszy, wody i energii elektrycznej związane z utrzymaniem stada kur są pośrednimi kosztami podatkowymi, rozliczanymi w momencie faktycznego zaksięgowania faktury – potwierdził NSA.

Zdaniem sądu skarga kasacyjna organu podatkowego w tej sprawie jest przejawem nadużycia drogi sądowej. W takich sprawach jest już bowiem ugruntowana linia orzecznicza. – Fiskus powinien to respektować – mówiła sędzia Grażyna Nasierowska, uzasadniając wyrok NSA.

Spór dotyczył właściciela kurzej fermy. Spółka uważała, że wydatki z tym związane należą do kosztów pośrednich, rozliczanych w momencie faktycznego zaksięgowania faktur. Innego zdania był dyrektor izby skarbowej w Poznaniu. Twierdził, że to koszty bezpośrednie i to przepisy o rachunkowości decydują o momencie ujęcia takiego wydatku w kosztach. Spółka się odwołała i wygrała w obu instancjach.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane