statystyki

NSA: Kosztem tylko umorzone kredyty i pożyczki

autor: Łukasz Zalewski08.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:23
Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Przekształcenie gwarancji bankowych w kredyt odnawialny nie powoduje, że stają się one przez to należnościami kredytowymi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z grupą kapitałową. Na tej podstawie udzielił spółkom kredytu w rachunku bieżącym, kredytów obrotowych, gwarancji i akredytyw importowych. Kilka lat później w stosunku do części podmiotów z tej grupy toczyły się postępowania upadłościowe, a bank wypowiedział umowę. Wszystkie wynikające z niej wierzytelności stały się wymagalne.

Bank zgłosił do sądu rejonowego swoje wierzytelności względem jednego z podmiotów, który znajdował się wówczas w upadłości układowej. Podkreślał, że wskutek uruchomienia gwarancji i akredytyw, a następnie braku ich spłaty musiał – zgodnie z wcześniejszą umową – uruchomić kredyt odnawialny. W efekcie wierzytelności z gwarancji i akredytyw stały się wierzytelnościami kredytowymi – twierdził.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane