statystyki

NSA: Kosztem tylko umorzone kredyty i pożyczki

autor: Łukasz Zalewski08.08.2018, 07:38; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:23
Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Przekształcenie gwarancji bankowych w kredyt odnawialny nie powoduje, że stają się one przez to należnościami kredytowymi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła banku, który zawarł umowę z grupą kapitałową. Na tej podstawie udzielił spółkom kredytu w rachunku bieżącym, kredytów obrotowych, gwarancji i akredytyw importowych. Kilka lat później w stosunku do części podmiotów z tej grupy toczyły się postępowania upadłościowe, a bank wypowiedział umowę. Wszystkie wynikające z niej wierzytelności stały się wymagalne.

Bank zgłosił do sądu rejonowego swoje wierzytelności względem jednego z podmiotów, który znajdował się wówczas w upadłości układowej. Podkreślał, że wskutek uruchomienia gwarancji i akredytyw, a następnie braku ich spłaty musiał – zgodnie z wcześniejszą umową – uruchomić kredyt odnawialny. W efekcie wierzytelności z gwarancji i akredytyw stały się wierzytelnościami kredytowymi – twierdził.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy umorzone należności z tytułu udzielonych gwarancji i akredytyw mogą być kosztem uzyskania przychodów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane