statystyki

Fiskus nie zarobi na likwidacji majątku zagranicznej spółki

autor: Patrycja Dudek06.08.2018, 17:00
Sędzia zwróciła też uwagę, że w art. 14a ustawy o CIT wymieniono różne zdarzenie podobne do likwidacji, ale jej samej nie.

Sędzia zwróciła też uwagę, że w art. 14a ustawy o CIT wymieniono różne zdarzenie podobne do likwidacji, ale jej samej nie.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie cypryjskiej spółki i wydanie jej majątku likwidacyjnego w formie certyfikatów inwestycyjnych nie skutkuje obowiązkiem zapłaty CIT w Polsce – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła polska spółka będącą wspólnikiem spółki cypryjskiej. Zagraniczna miała zostać zlikwidowana, a polski wspólnik (będący również spółką) miał otrzymać z majątku likwidacyjnego certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym.

Spytał, czy w związku z likwidacją będzie musiał zapłacić 19-proc. podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej. Uważał, że nie będzie miał takiego obowiązku, bo zgodnie z art. 24a ustawy o CIT podstawą opodatkowania w Polsce jest dochód zagranicznej spółki kontrolowanej. Tymczasem w ustawie o CIT nie ma przepisów, z których wynikałoby, że spółka zagraniczna uzyskuje w związku z jej likwidacją przychód.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu był jednak innego zdania. Powołał się na art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, który mówi, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub części swoje zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (lub akcji), to jego przychodem jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia niepieniężnego lub wyższej (jeśli wartość rynkowa świadczenia jest wyższa).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane