statystyki

Fiskus nie zarobi na likwidacji majątku zagranicznej spółki

autor: Patrycja Dudek06.08.2018, 17:00
Sędzia zwróciła też uwagę, że w art. 14a ustawy o CIT wymieniono różne zdarzenie podobne do likwidacji, ale jej samej nie.

Sędzia zwróciła też uwagę, że w art. 14a ustawy o CIT wymieniono różne zdarzenie podobne do likwidacji, ale jej samej nie.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie cypryjskiej spółki i wydanie jej majątku likwidacyjnego w formie certyfikatów inwestycyjnych nie skutkuje obowiązkiem zapłaty CIT w Polsce – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła polska spółka będącą wspólnikiem spółki cypryjskiej. Zagraniczna miała zostać zlikwidowana, a polski wspólnik (będący również spółką) miał otrzymać z majątku likwidacyjnego certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym.

Spytał, czy w związku z likwidacją będzie musiał zapłacić 19-proc. podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej. Uważał, że nie będzie miał takiego obowiązku, bo zgodnie z art. 24a ustawy o CIT podstawą opodatkowania w Polsce jest dochód zagranicznej spółki kontrolowanej. Tymczasem w ustawie o CIT nie ma przepisów, z których wynikałoby, że spółka zagraniczna uzyskuje w związku z jej likwidacją przychód.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu był jednak innego zdania. Powołał się na art. 14a ust. 1 ustawy o CIT, który mówi, że gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub części swoje zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (lub akcji), to jego przychodem jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia niepieniężnego lub wyższej (jeśli wartość rynkowa świadczenia jest wyższa).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane