statystyki

NSA: Jest VAT od przekazania majątku likwidacyjnego

autor: Patrycja Dudek12.09.2018, 19:00
Liczy się to, że majątek zostanie przekazany przed wykreśleniem spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, a likwidatorzy będą działać jedynie w jej imieniu.

Liczy się to, że majątek zostanie przekazany przed wykreśleniem spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, a likwidatorzy będą działać jedynie w jej imieniu.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli nieruchomość trafia nieodpłatnie w ręce wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą, spółka musi uregulować VAT, skoro go odliczyła – orzekł NSA.

Spór toczyła spółka z o.o., która miała zostać zlikwidowana. Jej majątek miał przejść w ręce wspólników. Była nim nieruchomość, przy nabyciu której spółka odliczyła VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał więc, że przekazanie nieruchomości wspólnikom będzie opodatkowane na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że VAT jest należny, gdy podatek został odliczony, a towar jest przekazywany w szczególności na cele osobiste lub jako darowizna. Fiskus przypomniał, że przepis ten ma na celu zrównoważenie sytuacji zwykłych konsumentów, którzy płacą VAT w cenie towarów, i przedsiębiorców, którzy go odliczają, a potem zaczynają wykorzystywać towar do celów osobistych.

Spółka uważała jednak, że art. 7 ust. 2 nie może mieć zastosowania w jej sprawie. Argumentowała, że nie będzie to wydanie na cele osobiste, bo nieruchomość znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w związku z tym musi być wykorzystywana do działalności gospodarczej. Taki był zresztą zamiar wspólników.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane