statystyki

CIT stoi na wpływach z banków, ale i handel oddaje sporo

autor: Łukasz Wilkowicz23.07.2018, 06:33; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:47
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Największym podatnikiem CIT spośród opublikowanych 2,6 tysięcy podmiotów był w ubiegłym roku PKO BPźródło: ShutterStock

Branża finansowa to najważniejsze źródło podatku dochodowego od osób prawnych . Stopa podatkowa banków przekracza 25 proc. Coraz więcej płacą również firmy handlowe

Na opublikowanej właśnie przez Ministerstwo Finansów liście największych firm będących podatnikami CIT w 2017 r. znalazło się 2,6 tys. podmiotów (pojedynczych i grup podatkowych). Ich naliczony podatek dochodowy wyniósł w minionym roku 25,2 mld zł – wynika z podsumowania DGP. Lista danych za rok 2016 r. obejmowała niecałe 2,4 tys. podatników, których zobowiązanie wobec fiskusa wyniosło 21,6 mld zł.

Ministerstwo Finansów publikuje dane podmiotów, których obroty w danym roku przekroczyły równowartość 50 mln euro. Zwiększenie liczby firm na liście to m.in. skutek umocnienia złotego (więcej przekracza minimalny pułap). Ale pomaga także dobra koniunktura w gospodarce. Wyższy popyt na towary i usługi skutkuje większymi dochodami, którymi przedsiębiorcy muszą podzielić się z budżetem. Ten efekt widać we wzroście kwoty podatku. Zwłaszcza że rozkłada się ona na dużą liczbę przedsiębiorstw. Jedynie u trzech podmiotów wzrost podatku był większy niż 200 mln zł. To PKN Orlen, grupa podatkowa koncernu energetycznego PGE oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.

Największym podatnikiem CIT był w ubiegłym roku PKO BP (prawie 1,1 mld zł, o 23,3 mln zł mniej niż rok wcześniej). Wyprzedził dwie grupy podatkowe: KGHM (niecałe 825 mln zł podatku, wzrost o 71,2 mln zł) i PGNiG (750 mln zł, o 46,1 mln zł więcej).

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej zapłacił sektor finansowy. Chodzi przede wszystkim o banki. Ich podatek dochodowy wyniósł w minionym roku niemal 4,6 mld zł. Był o prawie pół miliarda wyższy niż rok wcześniej. Udział sektora bankowego w dochodach z CIT podmiotów z listy MF przekroczył 18 proc. Dwa lata wcześniej był prawie o połowę mniejszy.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane