statystyki

CIT stoi na wpływach z banków, ale i handel oddaje sporo

autor: Łukasz Wilkowicz23.07.2018, 06:33; Aktualizacja: 23.07.2018, 07:47
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Największym podatnikiem CIT spośród opublikowanych 2,6 tysięcy podmiotów był w ubiegłym roku PKO BPźródło: ShutterStock

Branża finansowa to najważniejsze źródło podatku dochodowego od osób prawnych . Stopa podatkowa banków przekracza 25 proc. Coraz więcej płacą również firmy handlowe

Na opublikowanej właśnie przez Ministerstwo Finansów liście największych firm będących podatnikami CIT w 2017 r. znalazło się 2,6 tys. podmiotów (pojedynczych i grup podatkowych). Ich naliczony podatek dochodowy wyniósł w minionym roku 25,2 mld zł – wynika z podsumowania DGP. Lista danych za rok 2016 r. obejmowała niecałe 2,4 tys. podatników, których zobowiązanie wobec fiskusa wyniosło 21,6 mld zł.

Ministerstwo Finansów publikuje dane podmiotów, których obroty w danym roku przekroczyły równowartość 50 mln euro. Zwiększenie liczby firm na liście to m.in. skutek umocnienia złotego (więcej przekracza minimalny pułap). Ale pomaga także dobra koniunktura w gospodarce. Wyższy popyt na towary i usługi skutkuje większymi dochodami, którymi przedsiębiorcy muszą podzielić się z budżetem. Ten efekt widać we wzroście kwoty podatku. Zwłaszcza że rozkłada się ona na dużą liczbę przedsiębiorstw. Jedynie u trzech podmiotów wzrost podatku był większy niż 200 mln zł. To PKN Orlen, grupa podatkowa koncernu energetycznego PGE oraz Jastrzębska Spółka Węglowa.

Największym podatnikiem CIT był w ubiegłym roku PKO BP (prawie 1,1 mld zł, o 23,3 mln zł mniej niż rok wcześniej). Wyprzedził dwie grupy podatkowe: KGHM (niecałe 825 mln zł podatku, wzrost o 71,2 mln zł) i PGNiG (750 mln zł, o 46,1 mln zł więcej).

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej zapłacił sektor finansowy. Chodzi przede wszystkim o banki. Ich podatek dochodowy wyniósł w minionym roku niemal 4,6 mld zł. Był o prawie pół miliarda wyższy niż rok wcześniej. Udział sektora bankowego w dochodach z CIT podmiotów z listy MF przekroczył 18 proc. Dwa lata wcześniej był prawie o połowę mniejszy.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane