Przez wspólność majątkową żona jest współwłaścicielem auta, choć jej danych nie ma w dowodzie rejestracyjnym. Małżeństwo odliczy więc od dochodu wydatki na rehabilitację żony.
Małżonkowie rozliczają się wspólnie. Żona jest niepełnosprawna. Mąż dowozi ją na zabiegi rehabilitacyjne, jednak żona nie jest ani właścicielem, ani współwłaścicielem auta. Podatnicy nie wiedzą, czy mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.
Zdaniem Michała Cielibały, doradcy podatkowego z Biura Rachunkowego Biurex w Kielcach, podatnicy mogą skorzystać z ulgi. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, do wysokości nieprzekraczającej w 2008 roku kwoty 2280 zł.
Odliczenie to przysługuje podatnikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) jest osobą niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidztwa, czyli osobą, w stosunku do której, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności, lub II grupy inwalidztwa, czyli osobą, w stosunku do której, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności,
2) jest właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,
3) samochodu używa w związku z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, czyli używanie samochodu musi wynikać z indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej i przywracania sprawności jego organizmu.
Małżonkowie rozliczają się wspólnie, czyli przez cały rok podatkowy posiadali wspólność majątkową. Od 1 stycznia 2004 r. został zmieniony art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT, z którego wynika, że współwłaściciele samochodu mają takie samo prawo do ulgi jak właściciele.
- Dzięki wspólności majątkowej żona jest współwłaścicielem samochodu, mimo że jej dane nie są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Przysługuje jej zatem prawo do ulgi z tytułu używania samochodu w związku z przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - podsumowuje Michał Cielibała.
52 DNI zostały do rocznego rozliczenia PIT