Przekroczenie limitu pozbawia całej ulgi

autor: Magdalena Majkowska02.03.2009, 03:00

Jeżeli dorosłe, uczące się dziecko pracowało tylko przez część roku, ale przekroczyło dozwolony limit dochodów, rodzic nie pomniejszy podatku o kwotę ulgi prorodzinnej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • iwka(2009-03-04 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie, czy jesli w zeszlym roku pracowalam na umowe o dzielo i dochod wyszedł 250 zł, potem na umowe zlecenie i dochod wyszedł 1000zł oraz o umowe o prace - dochod wyszedł 1550zł czyli łaczny dochód roczny to 2800 zł, w takim przypadku moi rodzice dostana za mnie zwrot?? tu liczy sie tylko dochód a nie przychod? bo przychód wyszedł ponad 3300 zł. dziekuje za informacje

    Odpowiedz
  • Igor(2009-03-02 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    A jeżeli dziecko niepełnoletnie, przekroczyło dozwolony limit dochodów? Czy rodzic może skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka? Czy dochód o którym mowa w ustawie to: przychód minus koszty uzyskania, czy przychód - koszty uzyskania - składki na ubezpieczenia społeczne i odliczenia od dochodu (internet, ulga odsetkowa, darowizny, rehabilitacja).??
    Pani Magdaleno?

    Odpowiedz
  • Marta(2009-03-20 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    ja tez mam pytanko i chciałabym zeby ktoś mi pomógł. w pażdzierniku zaczęłam staż z urzędu pracy i teraz musze sie rozliczyć z tego gdyż dostałam pit 11. cały podatek który mi odciągnięto teraz mi zwrócą przy rozliczeniu. moje pytanie dotyczy tego czy moi rodzice mogą mnie odliczyć od swojego podatku ( w 2008 jeszcze sie uczyłam) mimo tego ze uzyskałam jakiś przychód ? nie jest to napewno przychód przekracający limit zarobków.. wszędzie różnie piszą dletego mam nadzieję ze tu dostanę konkretną i jasną odpowiedź.

    Odpowiedz
  • Grażyna(2009-03-08 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mam problem .
    Syn otrzymał stypendium Ministra Edukacji Narodowej kwota 3200 zł
    pytanie wliczam tę kwotę do dochodu?
    Druga sprawa nagroda Prezydenta Miasta 1200 zł. za wysokie wyniki sportowe.Otrzymałam PIT -8C . Pytanie;rozliczam ten dochód? Syn w kwietniu kończy 18 lat.

    Odpowiedz
  • Grażyna(2009-03-08 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    Mam problem .
    Syn otrzymał stypendium jednorazowa kwota tj.3200 zl za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2007/2008. od Ministra Edukacji Narodowej.Mam pytani;odprowadzam podatek od tej kwoty?


































    d

    Odpowiedz
  • Grażyna(2009-03-08 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Mam problem .
    Syn otrzymał stypendium jednorazowe ministra nauki za osiągniecia sportowe kwota 3200.
    pytanie wliczam tę kwotę do dochodu?
    Druga sprawa nagroda Prezydenta Miasta 1200 zł.otrzymalam pit -8c to tez wliczam do dochodu?

    Odpowiedz
  • zb(2009-03-07 19:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jak mam rozliczyć dochód uzyskany ze sprzedazy akcji.

    Odpowiedz
  • Igor(2009-03-02 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki Edi. Wszystko wiem.

    Odpowiedz
  • EDI(2009-03-02 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Igorze - kwota wolna to kwota brutto, niestety!

    Odpowiedz
  • Edi(2009-03-02 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Do Igora - dochód to przychód minus koszty uzyskania, dochód do opodatkowania pomniejsza się o składki... reszta to ulgi podatkowe, bez względu na ich wysokość. Ulga na dziecko wiąże się z limitem dochodów tylko wtedy, gdy dziecko jest pełnoletnie i zaczyna zarabiać.

    Odpowiedz
  • Ela(2009-03-04 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Czy kwota limitu ( 3089zl) to łączny zarobek dziecka w ciągu roku czy miesięczny?

    Odpowiedz
  • Tata(2009-03-02 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    A jak moje dziecko zarobiło na umowę zlecenie 3600 zł w roku podatkowym 2008. (po odjęciu kosztów uzyskania przychodów 2880zł) a podatku zapłaciło 547,00 zł (tą kwotę ma do zwrotu) czy ja mogę sobie odliczyć ulgę na dziecko które ma 24 lata i się uczy?? - Dziękuję za pomoc.

    Odpowiedz
  • Igor(2009-03-02 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do Taty, bez wątpienia

    Odpowiedz
  • Igor(2009-03-02 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, nie rozumiem pierwszej częsci odpowiedzi, "kwota wolna od opodatkowania" w 2008r to 3089zl, Po potrąceniu jakich składników kwota ta nie może być wyższa? Przyjmując że dziecko jest pelnoletnie (przed 25 rokiem życia), uczące się. uzyskujące dochód z umowy zlecenie. Z ulgi na wychowanie dziecka chcą skorzystać rodzice dziecka??
    Proszę o sprecyzowanie

    Odpowiedz
  • Mirek(2009-03-02 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby młode pokolenie stara władza próbuje uczyc kombinowania? A gdzie wskazanie szacunku do pracy, inwencji? Znowu ktos komus daje po łapkach... Chyba że to ma byc zachęta dla młodych do emigracji to chylę czoło, udało się!

    Odpowiedz
  • Tata(2009-03-02 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Dziękuję za informacje IGOR!!, mam nadzieje ze US nie będzie sie mnie czepiał, że dziecko zarobiło trochę i ja odliczam jeszcze ulgę,
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Igor(2009-03-02 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jest taki artykuł w gp z 20.01.2009r. "Górny limit zarobków dziecka stanowi dochód po odliczeniach" gdzie autor, nota bene ekspert podatkowy firmy Rodl & Partner wyjaśnia, iz limit dochodu podlegającego opodatkowaniu jest okreslony w art. 27 i 30b ustawy o PIT. Art 27 ustawy odnosi się do podstawy obliczenia podatku, który jest w świetle art. 26 - dochód ustalony zgodnie z przepisami ustawy po dokonaniu szeregu odliczeń, m.in. składek na ubezpieczenie społeczne."
    Czy interpretacja eksperta opisana w gp nie jest zgodna z interpretacją MF?

    Dziękuję za odp.

    Odpowiedz
  • Renta Rodzinna(2009-03-02 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ok. a jeśli dziecko dostaje rentę rodzinną do zmarłym ojcu to co? Renta jest opodatkowana na zasadach ogólnych.

    Odpowiedz
  • Zdzislaw(2009-03-02 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    a jesli ktos zarobil w UK 2118 Ł i nigdzie tego nie zglosi? Chodzi mi o syna 21 lat.

    Odpowiedz
  • Krystyna(2009-04-25 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    syn pracował w Anglii w czasie wakacji,w Polsce pracował tylko miesiąc zarobił 1180zł.Rozliczył się na pit36 i załącznik ZG. wyszedł mu podatek do zapłacenia w kwocie 19zł .I tu pojawił się problem w informacji urzędu skarbowego poinformowano mnie że ulga na syna się nie należy a firma rozliczająca pit twierdzi że mam do niej prawo ponieważ dochód uzyskany w Anglii jest zwolniony z podatku i liczy się tylko dochód z Polski,syn ma 21lat i studiuje zaocznie.

    Odpowiedz