statystyki

Wydatki związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu dają prawo do odliczenia VAT. Tak twierdzą sądy

autor: Radosław Kowalski02.07.2018, 11:58; Aktualizacja: 02.07.2018, 12:07
Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy prowadzą swoją działalność w szerszym zakresie, powinni czuć się społecznie odpowiedzialni i podejmować działania, które przynoszą korzyści nie tylko im samym, ich bezpośrednim kontrahentom, ale również społeczeństwu, w którym funkcjonują.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy prowadzą swoją działalność w szerszym zakresie, powinni czuć się społecznie odpowiedzialni i podejmować działania, które przynoszą korzyści nie tylko im samym, ich bezpośrednim kontrahentom, ale również społeczeństwu, w którym funkcjonują.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe kwestionują możliwość odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z przedsięwzięciami z zakresu CSR. Sytuację mogą jednak zmienić korzystne dla podatników orzeczenia sądowe, a w szczególności niedawny wyrok NSA z 13 czerwca 2018 r.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy prowadzą swoją działalność w szerszym zakresie, powinni czuć się społecznie odpowiedzialni i podejmować działania, które przynoszą korzyści nie tylko im samym, ich bezpośrednim kontrahentom, ale również społeczeństwu, w którym funkcjonują. Powyższe stwierdzenie w bardzo ogólny sposób odnosi się do działań z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (dalej: CSR, z ang. Corporate Social Responsibility). Co więcej, takie tylko ich postrzeganie mogłoby prowadzić do błędnych wniosków dotyczących podatkowych implikacji tego rodzaj aktywności przedsiębiorcy. Wiele wskazuje na to, że właśnie w ten sposób postrzegają działania z obszaru CSR organy podatkowe (w tym dyrektor KIS), kwestionując prawo czynnych podatników VAT do odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z przedsięwzięciami CSR. Na szczęście część składów orzekających sądów administracyjnych uwzględnia rzeczywistych charakter działań CSR – bierze pod uwagę ich specyfikę, a nade wszystko zasady obowiązujące w VAT – i potwierdza uprawnienie podatników do rozliczania VAT od związanych z nimi zakupami. Takim racjonalnym podejściem wykazał się m.in. WSA w Warszawie, który w orzeczeniu z 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2348/17 (nieprawomocne) potwierdził, że podatnikowi, który w ramach swojej strategii marketingowej, reklamowej, zarządzania realizuje projekty społeczne w ramach strategii odpowiedzialnego biznesu, przysługuje prawo do rozliczania podatku naliczonego.

Twierdzenie, że podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia VAT naliczonego od zakupów na potrzeby działań CSR, zostało również potwierdzone przez NSA (wyrok z 13 czerwca 2018 r., sygn. akt I FSK 1420/16), który uchylił wyrok WSA w Szczecinie z 19 maja 2016 r. (sygn. akt I SA/Sz 326/16) odmawiający podatnikowi prawa do odliczenia.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane