statystyki

Dostawa do pośrednika wyklucza transakcję łańcuchową

02.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 02.07.2018, 07:24
Spór sprowadzał się do tego, czy jest to dostawa łańcuchowa i polska spółka może stosować zerową stawkę VAT.

Spór sprowadzał się do tego, czy jest to dostawa łańcuchowa i polska spółka może stosować zerową stawkę VAT.źródło: ShutterStock

Kto sprzedaje za pośrednictwem spółki z UE towar do innej firmy z Unii, ale przeładowuje go w magazynie pośrednika w Polsce, nie może zastosować stawki 0 proc. VAT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła producenta mebli, który sprzedaje swoje wyroby podmiotowi z Austrii, a ten następnie kontrahentowi z Niemiec. Towar wyjeżdża z magazynu polskiej spółki do magazynu spedytora w Polsce, tam przechodzi na własność spółki austriackiej, a następnie jedzie do magazynu tego samego spedytora w Niemczech. Przeniesienie własności towarów na ostatecznego odbiorcę niemieckiego następuje po zakończeniu transportu w Niemczech oraz pod warunkiem, że spółka niemiecka zapłaci firmie austriackiej.

Spór sprowadzał się do tego, czy jest to dostawa łańcuchowa i polska spółka może stosować zerową stawkę VAT.

Firma uważała, że ma takie prawo. Twierdziła, że z dostawą łańcuchową mamy do czynienia wtedy, gdy za organizację transportu towarów odpowiada drugi w kolejności podatnik w łańcuchu dostaw. Uważała, że tak było w jej przypadku.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane