statystyki

VAT: Testówka z pełnym odliczeniem

autor: Łukasz Zalewski02.07.2018, 18:00
Sprawa dotyczyła dilera samochodów. Spółka ewidencjonuje samochody jako towary handlowe.

Sprawa dotyczyła dilera samochodów. Spółka ewidencjonuje samochody jako towary handlowe.źródło: ShutterStock

Firma, która pozwala klientom i dziennikarzom sprawdzać samochody lub daje je jako pojazd zastępczy na czas naprawy, ma prawo odjąć cały VAT zawarty w cenie i kosztach eksploatacji – orzekł NSA

Sprawa dotyczyła dilera samochodów. Spółka ewidencjonuje samochody jako towary handlowe. Część z nich wykorzystuje jako pojazdy demonstracyjne i zastępcze. Rejestruje je, a potem oddaje do użytkowania m.in. klientom i dziennikarzom. Składa też deklarację VAT-26 i prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów, a po pewnym czasie sprzedaje je jako używane.

Firma zapewniła, że wprowadziła zakaz wykorzystywania tych samochodów do celów prywatnych, przechowuje je wyłącznie w swojej siedzibie i wyznaczyła osoby odpowiedzialne za prowadzenie ewidencji przebiegu oraz nadzór nad użytkowaniem.

Uważała, że są to wystarczające zabezpieczenia, by móc odliczać 100 proc. VAT zawartego w cenie nabycia i kosztach użytkowania. Zwróciła uwagę na to, że ustawa o VAT nie zabrania wykorzystywania pojazdów do działalności gospodarczej w inny sposób niż odsprzedaż czy najem. Prawo do pełnego odliczenia VAT dotyczy również wykorzystania do celów marketingowych, bo to przełoży się na większą sprzedaż aut – argumentował diler. I podkreślał, że przyjęte przez niego procedury wykluczają możliwość wykorzystywania pojazdów testowych do celów prywatnych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane