statystyki

Przewoźnicy płacą 10 tys. zł za swoje roztargnienie

02.07.2018, 07:34; Aktualizacja: 02.07.2018, 07:37
W gorszej sytuacji są przewoźnicy, wobec których nowe zasady nie są stosowane. Na dodatek, tak jak dotychczas, płacą oni 20 tys. zł za brak zgłoszenia do SENT i błędy w opisie towaru.

W gorszej sytuacji są przewoźnicy, wobec których nowe zasady nie są stosowane. Na dodatek, tak jak dotychczas, płacą oni 20 tys. zł za brak zgłoszenia do SENT i błędy w opisie towaru.źródło: ShutterStock

Fiskus ma prawo ukarać firmę transportową mandatem za podanie w zgłoszeniu przewozu towaru błędnego numeru naczepy – potwierdził WSA w Gdańsku.

Chodzi o ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, czyli pakiet przewozowy (Dz.U. z 2017 r. poz. 708). Nakazuje ona przedsiębiorcom zgłaszać w elektronicznym rejestrze SENT przewozy towarów wrażliwych, czyli często wykorzystywanych do oszustw podatkowych (paliwa, susz tytoniowy, skażony alkohol, oleje roślinne). Taki obowiązek ciąży – w zależności od okoliczności – na podmiocie wysyłającym towar, odbierającym go lub na jego przewoźniku.

Każdy z nich powinien też aktualizować treść zgłoszenia (poza rodzajem towaru), jeśli popełnił w nim pomyłkę. Za brak aktualizacji fiskus może karać przedsiębiorców mandatem w wysokości 10 tys. zł. Od 25 czerwca br. ma prawo odpuścić mandat podmiotom wysyłającym i odbierającym, jeśli pomyłka w zgłoszeniu nie wiąże się z uszczupleniami w VAT i akcyzie (nowy art. 30 ust. 4 ustawy).

W gorszej sytuacji są przewoźnicy, wobec których nowe zasady nie są stosowane. Na dodatek, tak jak dotychczas, płacą oni 20 tys. zł za brak zgłoszenia do SENT i błędy w opisie towaru.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane