Rehabilitacja po zmianach. Dla kogo nieograniczony dostęp do terapii?

26.06.2018, 17:30
Po wejściu w życie nowych przepisów pacjent chroniczny będzie miał prawo do nieograniczonej terapii

Po wejściu w życie nowych przepisów pacjent chroniczny będzie miał prawo do nieograniczonej terapiiźródło: ShutterStock

Dzisiaj osoba np. z porażeniem czterokończynowym, będąca tzw. pacjentem chronicznym, ma prawo do świadczeń fizjoterapii domowej, do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie mogła korzystać z dowolnej liczby dni terapii w każdym gabinecie realizującym ten zakres świadczeń

Ustawa (Dz.U. 2018, poz. 932) mówi o zniesieniu limitów finansowania świadczeń rehabilitacyjnych, co oznacza w praktyce, że podmiot realizujący świadczenia na rzecz tej wskazanej grupy pacjentów otrzymuje za nie dodatkową gratyfikację poza środkami, które ma w umowie z NFZ. Na tej podstawie pacjent posiadający wskazane orzeczenie ma prawo m.in. do korzystania ze świadczeń poza kolejnością i realizowanych w trybie ambulatoryjnym, bez skierowania. Dla przykładu: do poradni rehabilitacyjnej (lekarskiej ambulatoryjnej opieki rehabilitacyjnej), do gabinetu fizjoterapii (fizjoterapii ambulatoryjnej) dziś pacjent przyjmowany jest na podstawie skierowania. Po zmianach nie będzie go potrzebował i będzie przyjmowany poza kolejnością.

Również samo rozpoczęcie terapii nie będzie wymagać takiego dokumentu. Na przykład na cykl 10 dni zabiegowych (określony w rozporządzeniu ministra zdrowia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, t.j. Dz.U. 2018 poz. 465) pacjent musiał mieć skierowanie; po wejściu ustawy nie będzie ono potrzebne, wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności, a chory będzie przyjęty poza kolejnością.

Jeśli chodzi o cykle terapeutyczne – są one różne w zależności od zakresu świadczenia i tak np.:


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • reh(2018-06-27 07:41) Zgłoś naruszenie 30

    Cudowny sposób na zmniejszenie kolejek na rehabilitację niektórych niepełnosprawnych przesunie się do przodu , a innych na koniec kolejki " my realizujemy szybki dostęp do rehabilitacji, tak jak obiecywaliśmy"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane