Poradnia rachunkowa z dnia 25 czerwca 2018 roku

autor: Elżbieta Gaździk, Marcin Nagórek25.06.2018, 08:44; Aktualizacja: 25.06.2018, 09:09
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowości

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowościźródło: ShutterStock

Co grozi jednostce, jeśli były opóźnienia w ujmowaniu na koncie 030 Jak zaksięgować darowiznę środków dydaktycznych dla przedszkola Czy kontrola regionalnej izby obrachunkowej może wykazać błędy w wykazywaniu odsetek.

W referacie księgowości naszej gminy doszło do zaewidencjonowania na koncie 030 wcześniej wyemitowanych przez nią obligacji. W innych przypadkach z opóźnieniem wielu miesięcy ujmowano na tym koncie udziały gminy w spółkach. Finanse gminy z tych powodów jednak nie ucierpiały. Czy może to wykazać kontrola regionalnej izby obrachunkowej?

Odpowiedź na pytanie wymaga odniesienia się m.in. do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazano w nim, że konto 030 („Długoterminowe aktywa finansowe”) służy w szczególności do ewidencji akcji i innych długoterminowych aktywów finansowych, nad którymi jednostka sprawuje kontrolę, o terminie wykupu dłuższym niż rok. Przy czym kontrola ta powinna wynikać w szczególności z przepisów prawa lub z określonego tytułu prawnego. Jak z kolei wynika z ustawy o rachunkowości, aktywa oznaczają kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Natomiast przez zobowiązania rozumie się wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. To rozróżnienie pojęć ma znaczenie w kontekście zadanego pytania.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane