statystyki

Jak ewidencjonować środki trwałe używane w działalności sezonowej

autor: Halina Zabrocka29.06.2018, 14:00
Wybór rozwiązania polegającego na podzieleniu rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie pozwoli przedsiębiorcy na szybsze zamortyzowanie środka trwałego wykorzystywanego sezonowo

Wybór rozwiązania polegającego na podzieleniu rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie pozwoli przedsiębiorcy na szybsze zamortyzowanie środka trwałego wykorzystywanego sezonowoźródło: ShutterStock

W naszej firmie środek trwały jest użytkowany wyłącznie latem. Czy musi być on amortyzowany sezonowo?

Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych używanych sezonowo dla celów bilansowych dokonuje się przez cały rok, czyli także w miesiącach, kiedy nie są one używane – niezależnie od przyjętej metody amortyzacji (np. liniowej, degresywnej czy naturalnej). Działalność sezonowa charakteryzuje się tym, że w poszczególnych okresach znacząco wzrastają przychody osiągane z podstawowej działalności. Zmienność przychodów jest znacząca, ale powtarzalna i możliwa do przewidzenia. Odpisów amortyzacyjnych od używanych okresowo środków trwałych należy dokonywać w miesiącach ich wykorzystywania. Oznacza to, że w miesiącach, w których działalność sezonowa nie jest wykonywana, środek trwały z nią związany nie podlega amortyzacji. Środki trwałe przeznaczone do używania jedynie w sezonie nie mogą być amortyzowane przez cały rok, lecz jedynie w miesiącach ich wykorzystywania.

Świadomy wybór

Przepisy ustaw o CIT oraz o PIT wskazują na dwie metody amortyzacji używanych sezonowo składników majątku. Można tego dokonać, dzieląc roczną kwotę rocznych odpisów amortyzacyjnych przez:

  • liczbę miesięcy w sezonie,
  • 12 miesięcy w roku.

Podatnik sam powinien ocenić, który sposób amortyzacji sezonowej będzie dla niego optymalny, i ten właśnie zastosować. Powinien on tę kwestię dokładnie przemyśleć pod kątem zarówno opłacalności, jak i możliwości finansowych firmy, ponieważ w zależności od zastosowanego wariantu środek trwały będzie amortyzowany szybciej lub wolniej.

Co istotne, niezależnie od wybranego sposobu rozliczania podatku dochodowego (miesięcznego lub kwartalnego) odpisów amortyzacyjnych środków trwałych używanych sezonowo należy dokonywać co miesiąc. Nie ma w tym wypadku możliwości ujmowania amortyzacji raz na kwartał, jak to ma miejsce w sytuacji podatników rozliczających się kwartalnie i używających środków trwałych w działalności przez cały rok podatkowy.

Wybór rozwiązania polegającego na podzieleniu rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie pozwoli przedsiębiorcy na szybsze zamortyzowanie środka trwałego wykorzystywanego sezonowo. Nie oznacza to jednak, że łączna roczna kwota odpisów amortyzacyjnych będzie w takiej sytuacji wyższa niż w przypadku dokonywania ich co miesiąc na zasadach ogólnych. Wprawdzie kwota każdego pojedynczego odpisu w sezonie będzie wyższa, niż gdyby podatnik amortyzował go co miesiąc tak jak pozostałe środki trwałe, ale ich suma będzie równa odpisowi rocznemu, który powstałby w razie zwykłej amortyzacji tego składnika majątku.

Na jakich kontach

Ujęcie księgowe odpisów umorzeniowych powinno się odbyć na wydzielonych analitycznie kontach 40-0 „Amortyzacja” w następujący sposób:

  • Wn konto „Amortyzacja (podatkowa)”,
  • Wn konto „Amortyzacja (niestanowiąca kosztów uzyskania przychodów)”,
  • Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane