KIS: Zachęta do wypełnienia ankiety to nie sprzedaż

autor: Mariusz Szulc20.06.2018, 18:00
Wynagrodzenie za wypełnienie ankiety rozlicza się z PIT-8C

Wynagrodzenie za wypełnienie ankiety rozlicza się z PIT-8Cźródło: ShutterStock

Premia wypłacana w zamian za namówienie innej osoby do określonego zachowania jest opodatkowana jako przychód z innych źródeł – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę zajmującą się badaniem rynku i opinii publicznej. Swoje usługi świadczyła ona najczęściej przez internet. Ankietowani, w zamian za zarejestrowanie się na panelu internetowym i wypełnienie ankiety otrzymywali punkty bonusowe, które mogli wymienić m.in. na bony pieniężne i nagrody rzeczowe.

Spółka planowała przeprowadzić akcję promocyjną. Miała ona polegać na tym, że w zamian za polecenie nowej osoby, która zarejestrowałaby się na panelu i wypełniła ankietę, można było otrzymać 3 zł. Premie mogły być zwiększane i kumulowane.

Spółka sądziła, że wypłaty te będą wolne od podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia m.in. nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług, o ile ich jednorazowa wartość nie przekracza 2 tys. zł.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił jednak uwagę na to, że spółka będzie wypłacać pieniądze w zamian za rejestrację nowej osoby na panelu, a nie w zamian za zakup jakiegokolwiek towaru. A tylko w takim wypadku można byłoby mówić o sprzedaży premiowej.


Pozostało jeszcze 22% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane