statystyki

KIS: Zachęta do wypełnienia ankiety to nie sprzedaż

autor: Mariusz Szulc20.06.2018, 18:00
Wynagrodzenie za wypełnienie ankiety rozlicza się z PIT-8C

Wynagrodzenie za wypełnienie ankiety rozlicza się z PIT-8Cźródło: ShutterStock

Premia wypłacana w zamian za namówienie innej osoby do określonego zachowania jest opodatkowana jako przychód z innych źródeł – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę zajmującą się badaniem rynku i opinii publicznej. Swoje usługi świadczyła ona najczęściej przez internet. Ankietowani, w zamian za zarejestrowanie się na panelu internetowym i wypełnienie ankiety otrzymywali punkty bonusowe, które mogli wymienić m.in. na bony pieniężne i nagrody rzeczowe.

Spółka planowała przeprowadzić akcję promocyjną. Miała ona polegać na tym, że w zamian za polecenie nowej osoby, która zarejestrowałaby się na panelu i wypełniła ankietę, można było otrzymać 3 zł. Premie mogły być zwiększane i kumulowane.

Spółka sądziła, że wypłaty te będą wolne od podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia m.in. nagrody związane ze sprzedażą premiową towarów lub usług, o ile ich jednorazowa wartość nie przekracza 2 tys. zł.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił jednak uwagę na to, że spółka będzie wypłacać pieniądze w zamian za rejestrację nowej osoby na panelu, a nie w zamian za zakup jakiegokolwiek towaru. A tylko w takim wypadku można byłoby mówić o sprzedaży premiowej.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane