Trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Co się zmieni?

autor: Magdalena Majkowska06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 07:51
Konieczność nowelizacji przepisów dotyczących sposobu identyfikowania towarów i usług – w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych – wynika z czasowego charakteru stosowania do celów VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).

Konieczność nowelizacji przepisów dotyczących sposobu identyfikowania towarów i usług – w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych – wynika z czasowego charakteru stosowania do celów VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).źródło: ShutterStock

W Ministerstwie Finansów trwają już prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek podatku od towarów i usług.

O swoich planach resort pierwszy raz informował jeszcze w kwietniu (pisaliśmy o tym w DGP nr 75/2018). Teraz odniósł się do wątpliwości z tym związanych w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 21924).

Ministerstwo zapewnia, że celem zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych niższym VAT. Chodzi o maksymalne uproszczenie systemu stawek. Nowa matryca ma być prosta, przejrzysta i przyjazna w stosowaniu – zarówno przez podatników, jak i fiskusa. Wyeliminuje też dzisiejsze niekonsekwencje w stawkach VAT. Jak Ministerstwo Finansów wyobraża sobie efekt tych modyfikacji?


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-06-07 10:32) Zgłoś naruszenie 10

    Czego spodziewa się MF.? Oczywiście wzrostu wpływów, choć gdyby przy okazji osiągnąć efekt propagandowy że niby sprawiedliwiej, to super.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane