statystyki

Rola tajemnicy zawodowej nie powinna być umniejszona [WYWIAD]

autor: Mariusz Szulc06.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 06.06.2018, 07:48
"W przypadku schematów krajowych fiskus powinien sobie poradzić za pomocą innych posiadanych już środków. A ma w swoich rękach całą ich gamę i każdy z nich może dopasować do różnych stanów faktycznych. "

"W przypadku schematów krajowych fiskus powinien sobie poradzić za pomocą innych posiadanych już środków. A ma w swoich rękach całą ich gamę i każdy z nich może dopasować do różnych stanów faktycznych. "źródło: ShutterStock

- Zapewniam, że doradcy podatkowi, adwokaci i radcy prawni nie będą donosić na swoich klientów ani zaskakiwać ich tym, że muszą coś ujawnić wbrew ich woli - mówi Przemysław Antas w rozmowie z DGP.

25 maja 2018 r. Rada UE przyjęła nowelizację unijnej dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej (tzw. dyrektywa DAC6). Oznacza to, że już w drugiej połowie 2020 r. pomysłodawcy wdrażania schematów międzynarodowych optymalizacji podatkowych będą musieli informować o nich fiskusa. Czy pana zdaniem to dobry pomysł?

Nowelizacja przepisów była konieczna, choćby ze względu na ochronę interesu publicznego. Unia Europejska chce w ten sposób odpowiedzieć na wstrząsające nią skandale podatkowe (SwissLeaks, Luxleaks itp.). Dodatkowo obowiązkowe ujawnianie informacji o optymalizacjach przewiduje plan działań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jest to tzw. projekt BEPS, czasem określany mianem najważniejszej reformy światowego systemu podatkowego. Także treść unijnej dyrektywy odwołuje się do dokumentów OECD, co w przyszłości przełoży się zarówno na jej interpretację, jak i rozumienie przepisów wprowadzających ją do krajowych porządków prawnych.

Plan działania opracowany przez OECD nie rozstrzyga jednak, czy większy nacisk powinno się położyć na interes podatnika, czy doradzających mu ekspertów podatkowych. Wydaje się, że zmiany w dyrektywie idą bardziej w tym drugim kierunku, kładąc bardzo duży nacisk na kwestię ekspertów. To niekoniecznie będzie dobrą nowiną dla polskich podatników.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane