statystyki

Tylko certyfikat oryginalny lub poświadczony w Polsce ma wartość dla fiskusa

autor: Mariusz Szulc06.06.2018, 18:00
To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika.

To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika.źródło: ShutterStock

Polski przedsiębiorca, który dostanie od zagranicznego kontrahenta kopię zaświadczenia o rezydencji podatkowej potwierdzoną przez tamtejszego notariusza, i tak musi potrącić podatek u źródła.

To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika. O problemach z tym związanych pisaliśmy w DGP 93/2018 „Skan certyfikatu rezydencji jest bezwartościowy” i w DGP 102/2018 „CIT za zagraniczne firmy płacą nasi przedsiębiorcy”.

Tym razem pytanie zadał dom mediowy zajmujący się głównie planowaniem i prowadzeniem kampanii reklamowych dla swoich klientów. Spółka planowała kupować z zagranicy m.in. usługi marketingowe, które zgodnie z art. 21 ustawy o CIT podlegają w Polsce 20-proc. podatkowi u źródła. Za jego potrącenie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zasadniczo odpowiada płatnik. Nie musi tego robić, jeśli zagraniczny kontrahent dostarczy tzw. certyfikat rezydencji. Jest to oficjalny dokument potwierdzający, że rozlicza podatki w innym państwie niż Polska. W takim przypadku w Polsce w ogóle nie pobiera się daniny albo jest ona dużo niższa.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane