statystyki

Kłopotliwe stawki VAT. Coraz bliżej końca fiskalnych absurdów

autor: Mariusz Szulc22.08.2018, 07:13; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:07
VAT

Powrót do niższych stawek VAT byłby możliwy w „momencie właściwym z punktu widzenia finansów publicznych”, a to – jak informuje MF – będzie uzależnione od spełnienia „stosownych” wskaźników.źródło: ShutterStock

Fiskus nie nałoży już różnych stawek VAT na ten sam towar. Dłużej jednak będą one wynosić 8 i 23 proc. – wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekt ma się pojawić w ostatnim kwartale br., ale jednak najważniejsze tezy zostały już opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa matryca

W ustawie ma się pojawić nowa matryca stawek VAT, która – jak zapewnia resort finansów – wyeliminuje dzisiejsze absurdy z różnym opodatkowaniem tych samych lub bardzo podobnych towarów. Chodzi o opisywane przez nas wielokrotnie na łamach DGP sytuacje, w których jeden przedsiębiorca sprzedaje np. ciastka ze stawką 8 proc., a inny z podstawową stawką 23 proc. Podobne problemy dotyczą chleba i wielu innych towarów.

O tym, czy np. chleb może być opodatkowany niższym VAT, decyduje w tej chwili jego świeżość oraz odpowiednie grupowanie towaru w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. To – jak przyznaje MF – powoduje znaczne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane