statystyki

Kłopotliwe stawki VAT. Coraz bliżej końca fiskalnych absurdów

autor: Mariusz Szulc22.08.2018, 07:13; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:07
VAT

Powrót do niższych stawek VAT byłby możliwy w „momencie właściwym z punktu widzenia finansów publicznych”, a to – jak informuje MF – będzie uzależnione od spełnienia „stosownych” wskaźników.źródło: ShutterStock

Fiskus nie nałoży już różnych stawek VAT na ten sam towar. Dłużej jednak będą one wynosić 8 i 23 proc. – wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekt ma się pojawić w ostatnim kwartale br., ale jednak najważniejsze tezy zostały już opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa matryca

W ustawie ma się pojawić nowa matryca stawek VAT, która – jak zapewnia resort finansów – wyeliminuje dzisiejsze absurdy z różnym opodatkowaniem tych samych lub bardzo podobnych towarów. Chodzi o opisywane przez nas wielokrotnie na łamach DGP sytuacje, w których jeden przedsiębiorca sprzedaje np. ciastka ze stawką 8 proc., a inny z podstawową stawką 23 proc. Podobne problemy dotyczą chleba i wielu innych towarów.

O tym, czy np. chleb może być opodatkowany niższym VAT, decyduje w tej chwili jego świeżość oraz odpowiednie grupowanie towaru w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. To – jak przyznaje MF – powoduje znaczne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane