Tylko certyfikat oryginalny lub poświadczony w Polsce ma wartość dla fiskusa

autor: Mariusz Szulc06.06.2018, 18:00
To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika.

To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika.źródło: ShutterStock

Polski przedsiębiorca, który dostanie od zagranicznego kontrahenta kopię zaświadczenia o rezydencji podatkowej potwierdzoną przez tamtejszego notariusza, i tak musi potrącić podatek u źródła.

To kolejna interpretacja, z której wynika, że fiskus zadowala się jedynie oryginalnymi certyfikatami rezydencji (najlepiej papierowymi), ewentualnie ich kopiami poświadczonymi przez polskiego prawnika. O problemach z tym związanych pisaliśmy w DGP 93/2018 „Skan certyfikatu rezydencji jest bezwartościowy” i w DGP 102/2018 „CIT za zagraniczne firmy płacą nasi przedsiębiorcy”.

Tym razem pytanie zadał dom mediowy zajmujący się głównie planowaniem i prowadzeniem kampanii reklamowych dla swoich klientów. Spółka planowała kupować z zagranicy m.in. usługi marketingowe, które zgodnie z art. 21 ustawy o CIT podlegają w Polsce 20-proc. podatkowi u źródła. Za jego potrącenie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zasadniczo odpowiada płatnik. Nie musi tego robić, jeśli zagraniczny kontrahent dostarczy tzw. certyfikat rezydencji. Jest to oficjalny dokument potwierdzający, że rozlicza podatki w innym państwie niż Polska. W takim przypadku w Polsce w ogóle nie pobiera się daniny albo jest ona dużo niższa.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane