statystyki

Kopia certyfikatu tylko dla niskich wypłat

autor: Magdalena Majkowska14.01.2019, 20:00
Kopie certyfikatów przydadzą się zwłaszcza przy korzystaniu z usług reklamowych takich firm, jak Facebook czy Google. Dotychczas skarbówka wymagała od naszych przedsiębiorców przedstawiania oryginalnych certyfikatów rezydencji tych internetowych gigantów, co w praktyce często jest niemożliwe. Pisaliśmy o tym wielokrotnie („Tylko certyfikat oryginalny lub poświadczony w Polsce ma wartość dla fiskusa” DGP nr 108/2018, „Skan certyfikatu rezydencji jest bezwartościowy” DGP nr 93/2018, „CIT za zagraniczne firmy płacą nasi przedsiębiorcy” DGP 102/2018).

Kopie certyfikatów przydadzą się zwłaszcza przy korzystaniu z usług reklamowych takich firm, jak Facebook czy Google. Dotychczas skarbówka wymagała od naszych przedsiębiorców przedstawiania oryginalnych certyfikatów rezydencji tych internetowych gigantów, co w praktyce często jest niemożliwe. Pisaliśmy o tym wielokrotnie („Tylko certyfikat oryginalny lub poświadczony w Polsce ma wartość dla fiskusa” DGP nr 108/2018, „Skan certyfikatu rezydencji jest bezwartościowy” DGP nr 93/2018, „CIT za zagraniczne firmy płacą nasi przedsiębiorcy” DGP 102/2018).źródło: ShutterStock

Wypłaty za granicę należności z tytułu usług niematerialnych można już dokumentować kopią certyfikatu rezydencji, ale tylko w ramach rocznego limitu 10 tys. zł na rzecz jednego kontrahenta.

Ułatwienie to weszło w życie 1 stycznia 2019 r. Wprowadziła je nowelizacja z 23 października 2018 r. ustaw o PIT, CIT i innych ustaw (Dz.U. poz. 2159).

Jednocześnie inna nowelizacja z tego samego dnia (Dz.U. poz. 2193) – zmieniła zasady poboru podatku u źródła, w tym od zagranicznych wypłat przekraczających 2 mln zł rocznie. Ich wejście w życie minister finansów częściowo odroczył rozporządzeniem z 31 grudnia 2018 r. (Dz.U. poz. 2545).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane