statystyki

Są efekty uszczelniania podatków. Luka w VAT się kurczy

autor: Mariusz Szulc06.06.2018, 16:00
MF nie ma wątpliwości, że za wzrostem dochodów z VAT stoi nie tylko dobra sytuacja gospodarcza czy większa świadomość prawna u przedsiębiorców, ale też tzw. działania uszczelniające.

MF nie ma wątpliwości, że za wzrostem dochodów z VAT stoi nie tylko dobra sytuacja gospodarcza czy większa świadomość prawna u przedsiębiorców, ale też tzw. działania uszczelniające.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku straciliśmy na oszustwach i działalności szarej strefy 25 mld zł potencjalnych wpływów z VAT.

To nawet o kilkanaście miliardów mniej niż zakładały wstępne szacunki firmy doradczej PwC i fundacji CASE. Eksperci obu organizacji tłumaczyli, że ich dane są oparte na metodyce, która z założenia nie może uwzględniać zmiennej sytuacji makroekonomicznej. Ta zaś w ubiegłym roku była dość dobra, co wpłynęło na wyniki budżetu. MF liczył lukę (czyli różnicę między potencjalnymi wpływami z VAT a faktycznymi), opierając się na wskazówkach Komisji Europejskiej.

Z opublikowanego sprawozdania wykonania bud- żetu za 2017 r. wynika, że ubiegłoroczne dochody z VAT wzrosły o ponad 13,3 mld zł w porównaniu do kwoty zakładanej pierwotnie w budżecie.

Dodatkowo – w stosunku do 2016 r. – fiskus wyegzekwował ponad 30,2 mld zł więcej podatku. Z tego za blisko 11 mld zł odpowiadać ma tzw. compliance effect (lepsze przestrzeganie obowiązujących przepisów przez podatników).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wredna miernota(2018-06-06 17:18) Zgłoś naruszenie 40

    Podobno amerykańscy statystycy potrafią powiązać wszystko ze wszystkim. I zawsze znaleźć jakieś jungtim. Więc zapytam złośliwie, czy taki amerykański statystyk sporządziłby wykres zależności "wielkość luki VAT" do "tempa inwestycji sektora prywatnego" (podobno jest 1:1 - o ile zmniejsza się luka VAT, a tyle zmniejszają się inwestycje).

    Odpowiedz
  • Bolesław Śmiały(2018-06-07 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    "W ubiegłym roku straciliśmy na oszustwach i działalności szarej strefy 25 mld zł potencjalnych wpływów z VAT." Jeżeli wiadomo ile VAT miało wpłynąć to chyba to nie jest "szara strefa"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane