statystyki

Kupujesz trunek na prezent? Uważaj na VAT

autor: Lidia Adamek-Baczyńska, Olga Palczewska29.06.2018, 19:30
Zdarza się, że alkohol jest przekazywany zatrudnionym, np. jako prezent świąteczny lub jubileuszowy

Zdarza się, że alkohol jest przekazywany zatrudnionym, np. jako prezent świąteczny lub jubileuszowyźródło: ShutterStock

Wręczanie upominków alkoholowych ma służyć utrzymaniu dobrych relacji z kontrahentami i pracownikami. W takich sytuacjach nie zawsze jednak podatek wykazany na fakturze dokumentującej zakup alkoholu może być odliczony.

Nawet jeżeli wydatki na zakup alkoholu mają charakter reprezentacyjny i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustaw o podatkach dochodowych, to przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) nie wyłączają wprost prawa do odliczenia VAT naliczonego. Dla zachowania prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest jednak, aby zakupiony towar miał związek z działalnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Prawo to jest zachowane zarówno wtedy, gdy związek ten jest bezpośredni (np. nabycie towarów handlowych), jak i pośredni – związany z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa (np. reklama, udział w konferencjach branżowych). Potwierdzają to organy podatkowe (np. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 sierpnia 2017 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.235.2017.1.RR). Odliczenie VAT z faktur dokumentujących nabycie alkoholu powinno być zatem rozpatrywane przez pryzmat związku tego zakupu z wykonywaną przez podatnika działalnością opodatkowaną VAT.

Pojawia się jednak wątpliwość, czy związek nabycia alkoholu dla kontrahentów, pracowników czy też na potrzeby imprezy integracyjnej z działalnością opodatkowaną VAT jest na tyle istotny, aby prawo do odliczenia podatku naliczonego było zachowane. Przepisy ustawy o VAT nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Pomocna może się okazać linia interpretacyjna organów podatkowych.

Dla kontrahentów


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mery (2018-07-11 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    my akurat szefowi kupowaliśmy kosz upominkowy z alkoholem z poczty kwiatowej. Ale fakturka nikomu nie była nikomu niepotrzebna. A szefo to nie wiem jak robi jak upominki kupuje pracownicy naszej firmy nigdy alko nie dostali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane