statystyki

Fiskus szuka sposobów na przemytników wódki

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto10.10.2018, 08:05; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:12

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ściganie przez straż miejską transakcji bez użycia kas fiskalnych oraz inwestycje w zabezpieczenie granic to pomysły na walkę z szarą strefą.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą kodeksu karnego skarbowego, które mają dać Krajowej Administracji Skarbowej odpowiednie narzędzia i zapewnić nowych sojuszników w walce z nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi. Projekt zakłada m.in., że w razie stwierdzenia sprzedaży alkoholu poza kasą fiskalną sprzedawca automatycznie traci koncesję. Kontrolować mieliby nie tylko inspektorzy KAS, ale też straży miejskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej.

Do zaangażowania strażników MF przymierzało się od połowy 2017 r. Wtedy mowa była jedynie o handlu alkoholem na bazarach. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z resortu, wynika, że nowe zapisy w kodeksie karnym skarbowym nie ograniczałyby uprawnień kontrolnych tylko do handlu alkoholem: straż miejska i PIH mogłyby sprawdzać legalność obrotu każdym towarem, który trzeba sprzedawać z użyciem kasy fiskalnej.

– Straż mogłaby jednak działać skuteczniej, jeśli dostałaby uprawnienia podobne do tych, którymi dysponują funkcjonariusze policji – uważa Andrzej Lewandowski z Japan Tobacco.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-10-10 10:25) Zgłoś naruszenie 40

    Straż miejska nie została powołana jako organ podległy UrzSkarbowemu i lepiej by było aby jej nie dawać dodatkowych zajęć, bo nie wypełniają swoich zadań zasadniczych. Chwilami, nie pamiętając do czego są powołani zabierali się np do zatrzymywania pojazdów i prób ich kontrolowania itp. A właściwie to najlepiej zlikwidować tą formację a i h zadania i co ważne, ogromne pieniądze, przekazać policji.

    Odpowiedz
  • dexter(2018-10-10 12:33) Zgłoś naruszenie 30

    Powinny zostac rady robotniczo-chlopskie do kontroli prywaciarzy. Beda sprawdzac czy alkohol dobry czy jest paragon i wystawiac mandaty ludowe. Napoleon z Zoliborza tez w PRL byl w takiej radzie i pamieta ze byl porzadek, a prywaciarze to tylko podatkow nie placa w odbroznieniu do niego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane