statystyki

Fiskus szuka sposobów na przemytników wódki

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto10.10.2018, 08:05; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:12

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ściganie przez straż miejską transakcji bez użycia kas fiskalnych oraz inwestycje w zabezpieczenie granic to pomysły na walkę z szarą strefą.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianą kodeksu karnego skarbowego, które mają dać Krajowej Administracji Skarbowej odpowiednie narzędzia i zapewnić nowych sojuszników w walce z nielegalnym handlem wyrobami akcyzowymi. Projekt zakłada m.in., że w razie stwierdzenia sprzedaży alkoholu poza kasą fiskalną sprzedawca automatycznie traci koncesję. Kontrolować mieliby nie tylko inspektorzy KAS, ale też straży miejskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej.

Do zaangażowania strażników MF przymierzało się od połowy 2017 r. Wtedy mowa była jedynie o handlu alkoholem na bazarach. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z resortu, wynika, że nowe zapisy w kodeksie karnym skarbowym nie ograniczałyby uprawnień kontrolnych tylko do handlu alkoholem: straż miejska i PIH mogłyby sprawdzać legalność obrotu każdym towarem, który trzeba sprzedawać z użyciem kasy fiskalnej.

– Straż mogłaby jednak działać skuteczniej, jeśli dostałaby uprawnienia podobne do tych, którymi dysponują funkcjonariusze policji – uważa Andrzej Lewandowski z Japan Tobacco.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-10-10 10:25) Zgłoś naruszenie 40

    Straż miejska nie została powołana jako organ podległy UrzSkarbowemu i lepiej by było aby jej nie dawać dodatkowych zajęć, bo nie wypełniają swoich zadań zasadniczych. Chwilami, nie pamiętając do czego są powołani zabierali się np do zatrzymywania pojazdów i prób ich kontrolowania itp. A właściwie to najlepiej zlikwidować tą formację a i h zadania i co ważne, ogromne pieniądze, przekazać policji.

    Odpowiedz
  • dexter(2018-10-10 12:33) Zgłoś naruszenie 30

    Powinny zostac rady robotniczo-chlopskie do kontroli prywaciarzy. Beda sprawdzac czy alkohol dobry czy jest paragon i wystawiac mandaty ludowe. Napoleon z Zoliborza tez w PRL byl w takiej radzie i pamieta ze byl porzadek, a prywaciarze to tylko podatkow nie placa w odbroznieniu do niego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane