statystyki

Walka ze sprzedającymi bez akcyzy trwa. Kolejne towary trafią pod lupę skarbówki

autor: Mariusz Szulc26.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.04.2018, 07:57
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zdaniem ekspertów dobrze byłoby, aby MF złagodziło obowiązki wobec uczciwych podmiotów. Rozwiązaniem – w ich przekonaniu – mogłoby być objęcie monitoringiem częściowo skażonego alkoholu, zużywanego tylko do określonych celów.źródło: ShutterStock

Fiskus będzie śledził transport częściowo skażonego alkoholu, bibułek oraz taśm do skręcania papierosów.

Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma zastąpić poprzednie rozporządzenie z 13 czerwca 2017 r., które weszło w życie we wrześniu ub.r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1178).

Choć od tamtej pory minęło niewiele ponad pół roku, zmiana jest konieczna, bo ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.), zwana potocznie pakietem przewozowym, przejdzie niedługo poważną zmianę. Zgodnie z jej nowelizacją, zwaną także pakietem kolejowym (po głosowaniu w Senacie wróciła do Sejmu), monitorowane towary nie będą już określane za pomocą symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a kodami Nomenklatury Scalonej (CN). Dlatego w nowym rozporządzeniu również będą odwołania do kodów CN, a nie do symboli PKWiU.

Przy tej okazji Ministerstwo Finansów postanowiło dodatkowo uderzyć w oszustów sprzedających bez akcyzy papierosy bądź odkażony alkohol.

Eksperci zgodnie chwalą taki krok, ale wskazują też na potencjalne niebezpieczeństwa.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Obnizyc akcyze na tyton i alkohol!(2018-05-08 17:32) Zgłoś naruszenie 10

    Wystarczy obnizyc akcyze na papierosy i alkohol a lewy rynek znacznie sie skurczy a dochody budzetu znacznie wzrosna.Legalni producenci papierosow i alkoholu znacznie zwieksza sprzedaz towarow, a tym samym zwieksza zyski ,od ktorych odprowadzaja podatki do budzetu.Niemcy beda masowo przyjezdzac do Polski po tani alkohol i papierosy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane