statystyki

Walka ze sprzedającymi bez akcyzy trwa. Kolejne towary trafią pod lupę skarbówki

autor: Mariusz Szulc26.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 26.04.2018, 07:57
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Zdaniem ekspertów dobrze byłoby, aby MF złagodziło obowiązki wobec uczciwych podmiotów. Rozwiązaniem – w ich przekonaniu – mogłoby być objęcie monitoringiem częściowo skażonego alkoholu, zużywanego tylko do określonych celów.źródło: ShutterStock

Fiskus będzie śledził transport częściowo skażonego alkoholu, bibułek oraz taśm do skręcania papierosów.

Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma zastąpić poprzednie rozporządzenie z 13 czerwca 2017 r., które weszło w życie we wrześniu ub.r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1178).

Choć od tamtej pory minęło niewiele ponad pół roku, zmiana jest konieczna, bo ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.), zwana potocznie pakietem przewozowym, przejdzie niedługo poważną zmianę. Zgodnie z jej nowelizacją, zwaną także pakietem kolejowym (po głosowaniu w Senacie wróciła do Sejmu), monitorowane towary nie będą już określane za pomocą symboli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a kodami Nomenklatury Scalonej (CN). Dlatego w nowym rozporządzeniu również będą odwołania do kodów CN, a nie do symboli PKWiU.

Przy tej okazji Ministerstwo Finansów postanowiło dodatkowo uderzyć w oszustów sprzedających bez akcyzy papierosy bądź odkażony alkohol.

Eksperci zgodnie chwalą taki krok, ale wskazują też na potencjalne niebezpieczeństwa.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Obnizyc akcyze na tyton i alkohol!(2018-05-08 17:32) Zgłoś naruszenie 10

    Wystarczy obnizyc akcyze na papierosy i alkohol a lewy rynek znacznie sie skurczy a dochody budzetu znacznie wzrosna.Legalni producenci papierosow i alkoholu znacznie zwieksza sprzedaz towarow, a tym samym zwieksza zyski ,od ktorych odprowadzaja podatki do budzetu.Niemcy beda masowo przyjezdzac do Polski po tani alkohol i papierosy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane