statystyki

Kluczowy jest cel nabycia działki rolnej

autor: Łukasz Zalewski04.03.2018, 12:00
pole, rolnictwo, uprawa

Podatek rolny za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 5q (kwintali) żyta dla gruntów niestanowiących gospodarstwa rolnego oraz równowartość pieniężną 2,5 q żyta dla gruntów gospodarstwa rolnegoźródło: ShutterStock

Podatnik z żoną zamierzają kupić na wsi w województwie lubelskim działkę o powierzchni 18,5 arów o opisie użytku pastwiska trwałe PsIV. Wraz z nią nabędzie też grunty rolne zabudowane Br-PsIV wzniesionym w 1977 r. domem o powierzchni 134 mkw., a także budynkami: produkcyjno-usługowym i gospodarczym dla rolnictwa (pow. 125 mkw.) oraz produkcyjno-usługowym i gospodarczym dla rolnictwa (pow. 169 mkw.). Jaki będzie musiał zapłacić podatek od gruntu i zabudowy?

 Na pytanie DGP odpowiada Anna Woszczek, zastępca dyrektora wydziału podatków Urzędu Miasta Lublin

W odpowiedzi na zapytanie w sprawie opodatkowania działki na wsi w województwie lubelskim wyjaśniam, że aby uzyskać informację o kwocie podatku, należy się zwrócić do gminy, na terenie której znajduje się przedmiotowa działka. Wynika to z faktu, że rada gminy określa wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości oraz może obniżać cenę skupu żyta przyjmowaną jako podstawa obliczenia podatku rolnego. Ponadto rada gminy może wprowadzać zwolnienia przedmiotowe od powyższych podatków.

Podatek rolny za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 5q (kwintali) żyta dla gruntów niestanowiących gospodarstwa rolnego oraz równowartość pieniężną 2,5 q żyta dla gruntów gospodarstwa rolnego. Średnia cena skupu żyta będąca podstawą obliczenia podatku rolnego na 2018 rok wynosi 52,49 zł, ale rada gminy może ją obniżyć. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (ustalonej w oparciu o przeliczniki powierzchni użytków rolnych: rodzaj i klasa użytku rolnego oraz zaliczenie do okręgu podatkowego). Jeżeli więc czytelnik nie posiada użytków rolnych poza tymi, które zamierza nabyć, podatek będzie obliczany jako równowartość pieniężna 5 q żyta.

Budynki sklasyfikowane jako produkcyjno-usługowe i gospodarcze dla rolnictwa są ustawowo zwolnione od podatku od nieruchomości, jeżeli: a) służą działalności leśnej lub rybackiej; b) położone są na gruntach gospodarstw rolnych i służą wyłącznie działalności rolniczej; c) są zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeżeli budynki nie są zwolnione (ustawowo bądź na podstawie uchwały rady gminy) podatek będzie uzależniony od stawki określonej przez radę gminy. Górna granica stawki dla budynków pozostałych (czyli niemieszkalnych i niezwiązanych z działalnością gospodarczą) wynosi 7,77 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane