statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 7 maja 2018 roku

autor: Tomasz Krywan, Lidia Rubińska, Krzysztof Wiesław Żukowski07.05.2018, 08:48; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:56
W jakich przypadkach z rachunku spółki jawnej można zapłacić podatek wspólników?

W jakich przypadkach z rachunku spółki jawnej można zapłacić podatek wspólników?źródło: ShutterStock

● Czy wydatki na budowę parkingu przy domu wykorzystywanym częściowo do prowadzenia działalności gospodarczej są kosztem podatkowym

● W jakich przypadkach z rachunku spółki jawnej można zapłacić podatek wspólników

● Czy do kosztów uzyskania przychodów spółki można zaliczyć wydatki na nabycie usług świadczonych przez wspólnika

● Podatnik wybudował dom jednorodzinny, w którym wydzielił część (28 proc. powierzchni) na prowadzenie działalności gospodarczej (sklepu). W związku z tym obok domu wybudował plac parkingowy z kostki brukowej. Czy koszt zakupu i ułożenia kostki brukowej podatnik może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów?

W pierwszej kolejności należy wskazać, że dom (budynek mieszkalny) wybudowany przez podatnika stanowi jego środek trwały. Środki trwałe klasyfikuje się zaś w oparciu o przepisy KŚT. Z treści KŚT wynika między innymi, że do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku (np. wbudowane meble). W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Obiekty pomocnicze obsługujące więcej niż jeden budynek należy zaliczać do właściwych rodzajów, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Powyższe oznacza, że kostka brukowa, o której mowa, stanowi obiekt pomocniczy, a więc wchodzi w skład przedmiotowego budynku jako środka trwałego. W konsekwencji o koszty jej położenia należy powiększyć wartość początkową tego budynku, a więc nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Od tak ustalonej wartości początkowej należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22f ust. 4 ustawy o PIT. Stanowi on, że jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej bądź wynajmowana lub wydzierżawiana – odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.

Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 października 2013 r. (nr IBPBI/1/415-782/13/AP). W interpretacji tej czytamy, że: „Skoro, jak wskazano we wniosku, chodniki oraz podjazdy, które zostaną wybudowane wokół przedmiotowego budynku, obsługiwać będą wyłącznie ten budynek, to zgodnie z uwagami szczególnymi zawartymi w załączniku do ww. rozporządzeniu w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, nie będą stanowić odrębnych środków trwałych, a wydatki poniesione na ich budowę będą powiększać wartość początkową tego budynku. Przy czym, z uwagi na fakt, iż przedmiotowy budynek jedynie w części wykorzystywany będzie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a w części na potrzeby mieszkaniowe, odpisów amortyzacyjnych wnioskodawczyni będzie mogła dokonywać zgodnie z cyt. art. 22f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc z uwzględnieniem proporcji, w jakiej pozostaje udział powierzchni budynku wykorzystywanej w tej działalności, w stosunku do powierzchni całego budynku”.

Podstawa prawna

Art. 22f ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. poz. 1864).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane