statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

autor: Tomasz Krywan, Marcin Łukasiewicz04.06.2018, 08:56; Aktualizacja: 04.06.2018, 10:12
Przepisy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość stosowania obniżonej stawki 8 proc. do robót konserwacyjnych, tj. robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części innych niż remont

Przepisy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość stosowania obniżonej stawki 8 proc. do robót konserwacyjnych, tj. robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części innych niż remontźródło: ShutterStock

● Co powinien zrobić nabywca po otrzymaniu pomyłkowo wystawionej faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”

● Pod jakimi warunkami można odliczyć VAT z faktury za opłatę stosunkową

● Jak należy opodatkować usługi kontroli przewodów kominowych

● Czy stawkę 0 proc. stosuje się do dostawy wyrobów tekstylnych na potrzeby wyposażenia samolotów pasażerskich

● Pod koniec kwietnia 2018 r. spółka X otrzymała od firmy budowlanej, z którą współpracuje, fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Faktura ta została wystawiona pomyłkowo (nie została wykonana usługa, którą dokumentuje) i po kilku dniach została przez firmę budowlaną skorygowana do zera. Czy w tej sytuacji spółka jest zobowiązana do rozliczenia podatku w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia i korekty tego rozliczenia?

Od 1 stycznia 2017 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte może być świadczenie usług stanowiących roboty budowlane, tj. usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT (są to usługi sklasyfikowane w grupowaniach 41-43 stosowanego dla celów podatkowych PKWiU z 2008 r.). Świadczenie takich usług jest objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, jeżeli spełnione są łącznie trzy warunki:

- są świadczone przez podatnika, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego,

- nabywcą usługi jest podatnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane