Dane podatkowe 2 tysięcy największych firm ujrzały światło dzienne. Informacje tj. kwota przychodu, dochodu czy odprowadzonego podatku będą odtąd aktualizowane co kwartał i podawane do wiadomości publicznej.
ikona lupy />
Dane podatkowe firm z 2016 roku (Ministerstwo Finansów) / GazetaPrawna.pl

To główne założenie znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która dotyczy podmiotów, których przychody przekraczają 50 mln euro, a podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), których dane będą ujawniane niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Ujawniona przez resort finansów informacja dotyczy rozliczeń za lata 2012-2016. Co z niej wynika?

Chociażby tyle, że nie wszystkie najlepiej zarabiające firmy odprowadzają w Polsce podatki. Chodzi tu głównie o operatorów telekomunikacyjnych. Zgodnie z informacją MF, Orange miał w 2016 r. ponad 689 mln zł straty przy przychodach na kwotę przekraczających 13 mld zł. Strata Polkomtela to ponad 807 mln zł (przychody to więcej niż 8 mld zł), a T-Mobile miał 3 mld zł (przychody 7 mld zł).

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku państwowych spółek czy banków. Jak czytamy w zestawieniu, budżet państwa urósł o ponad pół miliarda złotych tylko z tytułu podatku należnego koncernu Orlen w 2016 roku. Nieco mniejsze kwoty do skarbówki odprowadził właściciel Biedronki (Jeronimo Martins – ponad 409 mln zł) czy sieć Rossmann (ponad 200 mln zł).

„Należy podkreślić, że w zestawieniu prezentowane są dane podatkowe wynikające ze złożonych przez podatników zeznań. W gestii podatników pozostaje możliwość i sposób ewentualnego odniesienia się do przedstawionych informacji” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Oprac. KW