Uwaga – pułapka w limitach ulgi odsetkowej

06.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 06.02.2009, 11:09

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać podatnicy, którzy nabyli do niej prawo do końca 2006 r. Wysokość limitu dla tego odliczenia wiąże się z datą zakończenia inwestycji, a nie ogłoszenia limitu. Wzrost limitu w 2008 roku nie ma znaczenia dla inwestycji zakończonych do końca 2007 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • q(2009-02-21 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Mysle, ze interpretacja ta jest całkowicie nieprawidłowa. W przepisach przejściowych jest określony obowiązek dla Ministra Finansów do ogłaszania w Monitorze Polskim kwoty limitu jeszcze przez ponad dwadzieścia lat. Skoro limit nie może być mniejszy, a inwestycje trzeba zakończyć w ciagu trzech lat, to w jakim celu będzie ogłszany limit w roku np. 2015. Jakie będzie miało to znaczenie prawne. Taka interpretacja jnie jest oparta w treści przepisów tylko na jakimś widzi mi się.

    Odpowiedz
  • Justyna(2009-02-13 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w przypadku zmiany banku nadal będzie przysługiwała mi ulga odsetkowa? Czy limit dla zapłaconych odsetek od danej nieruchomości ustalany jest raz, w roku zakończenia inwestycji?

    Odpowiedz
  • Justyna(2009-02-13 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli akt notarialny został podpisany w 2008 roku rozliczam odsetki (zapłacone w 2007 i 2008) limitem z 2008? Niezależnie od daty podpisania protokołu odbioru mieszkania (2007)? Czy potrzebuję z banku oddzielnych zestawień za poszczególne lata?

    Odpowiedz
  • Maciek(2009-02-06 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Od kwoty kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości została odjęta wartość gruntu - stąd udział mieszkania w kredycie (350tys/400tys)*100%.

    Odpowiedz
  • Joanna(2009-02-07 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ad. Marcin - u mnie tez nie było oplaty za grunt, ale na prosbe deweloper wydal mi zaswiadczenie o % gruntu. US twierdzi, ze jest to konieczne.

    Odpowiedz
  • Konrad(2009-02-06 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    A czy jak posiadam dwa kredyty hipoteczne to mogę rozliczać od obu ulgi odsetkowe?

    Odpowiedz
  • Marcin(2009-02-06 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś wie skąd wzięła się liczba 87,5% udziału mieszkania w kredycie (w tabeli obok)? Jak to zostało policzone?

    Odpowiedz
  • Marcin(2009-02-06 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    A czy sytuacja z gruntem dotyczy mieszkania w bloku kupowanego od dewelopera? W akcie i fakturach nie ma wyszczególnienia opłaty za grunt, chociaż jakieś udziały się kupuje. Część kredytu poszła za to na garaż - wiem, że tego nie można uwzględnić w odliczeniu.

    Odpowiedz
  • Małgorzata(2010-01-28 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z interpretacją i wątpliwościami mojego poprzednika , to stwierdzenie jest logiczne, bo po co minister ma ogłaszać limity jeszcze przez tyle lat, skoro budowę trzeba zakończyć do 3 lat.

    Odpowiedz