statystyki

Poradnia rachunkowa z dnia 16 kwietnia 2018

autor: Marcin Nagórek16.04.2018, 08:30; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:42
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowości.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu rachunkowości.źródło: ShutterStock

Czy regionalna izba obrachunkowa może skontrolować faktury, które z opóźnieniem ujęto w księgach rachunkowych gminy, jeżeli nie miało to wpływu na finanse?

 Pracuję w księgowości gminy. W ostatnich miesiącach kilka faktur ujęto w księgach z opóźnieniem od jednego do trzech miesięcy, poza tym kilka środków trwałych ujęto z opóźnieniem wielomiesięcznym. Czy doszło do naruszenia przepisów? Nie ma przecież uszczerbku w finansach gminy. Czy RIO może to skontrolować?

Ocena podanych zagadnień wymaga odniesienia się do stosownych regulacji ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz posiłkowo do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W zapytaniu jest mowa o opóźnieniach zarówno w ujmowania faktur w księgach rachunkowych gminy, jak i opóźnieniach w ujmowaniu środków trwałych. Oceny prawnej tych zachowań należy dokonać m.in. przez pryzmat art. 20 ust. 1 i art. 24 ustawy o rachunkowości. Z art. 20 ust. 1 wynika, że do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić w postaci zapisu każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Z kolei z art. 24 tej ustawy wynika m.in., że księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Księgi rachunkowe uznaje się za rzetelne, jeżeli dokonane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bezbłędnie, jeżeli wprowadzono do nich kompletnie i poprawnie wszystkie zakwalifikowane do zaksięgowania w danym miesiącu dowody księgowe, zapewniono ciągłość zapisów oraz bezbłędność działania stosowanych procedur obliczeniowych. Jeśli chodzi o definicję okresu sprawozdawczego, to znajduje się ona w par. 26 ust. 2 ww. rozporządzenia. Ustawodawca w tej regulacji wskazał, że okresem sprawozdawczym jest miesiąc.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane