statystyki

Ceny transferowe: Ministerstwo Finansów ulży podmiotom powiązanym

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski07.03.2018, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:00
– Najzwyczajniej też brakuje zasobów i czasu w okresie sporządzania deklaracji CIT i zamykania sprawozdań finansowych – zwraca uwagę Joanna Pachnik.

– Najzwyczajniej też brakuje zasobów i czasu w okresie sporządzania deklaracji CIT i zamykania sprawozdań finansowych – zwraca uwagę Joanna Pachnik.źródło: ShutterStock

Zwolnienie podatników o przychodach do 10 mln euro z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych to – zdaniem ekspertów – doskonały pomysł. Ale przydałyby się też instrukcje lub wytyczne, jak ustalać ceny standardowych transakcji – podkreślają.

Obecnie limit przychodów zobowiązujący do sporządzania takiej dokumentacji jest 5-krotnie niższy (wynosi 2 mln euro). O tym, że Ministerstwo Finansów rozważa jego podniesienie, informowaliśmy w artykule „MF: Będą nowe progi dokumentacyjne dla cen transferowych i więcej czasu na sprawozdania” (DGP nr 44/2018).

Pisaliśmy, że MF nie wyklucza również podniesienia progów istotności transakcji. Chce też dać więcej czasu na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych. Plany te ujawniła w wywiadzie dla DGP Joanna Pietrasik, dyrektor departamentu cen transferowych i wycen w Ministerstwie Finansów („Generalnie ceny transferowe nie do końca dają się opisać literą prawa”, DGP nr 44/2018 r.). Zmiany mogłyby mieć zastosowanie już do transakcji dokonywanych od 1 stycznia 2018 r.

Ulga dla mniejszych


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane