statystyki

Ceny transferowe: Ministerstwo Finansów ulży podmiotom powiązanym

autor: Mariusz Szulc, Łukasz Zalewski07.03.2018, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:00
– Najzwyczajniej też brakuje zasobów i czasu w okresie sporządzania deklaracji CIT i zamykania sprawozdań finansowych – zwraca uwagę Joanna Pachnik.

– Najzwyczajniej też brakuje zasobów i czasu w okresie sporządzania deklaracji CIT i zamykania sprawozdań finansowych – zwraca uwagę Joanna Pachnik.źródło: ShutterStock

Zwolnienie podatników o przychodach do 10 mln euro z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych to – zdaniem ekspertów – doskonały pomysł. Ale przydałyby się też instrukcje lub wytyczne, jak ustalać ceny standardowych transakcji – podkreślają.

Obecnie limit przychodów zobowiązujący do sporządzania takiej dokumentacji jest 5-krotnie niższy (wynosi 2 mln euro). O tym, że Ministerstwo Finansów rozważa jego podniesienie, informowaliśmy w artykule „MF: Będą nowe progi dokumentacyjne dla cen transferowych i więcej czasu na sprawozdania” (DGP nr 44/2018).

Pisaliśmy, że MF nie wyklucza również podniesienia progów istotności transakcji. Chce też dać więcej czasu na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych. Plany te ujawniła w wywiadzie dla DGP Joanna Pietrasik, dyrektor departamentu cen transferowych i wycen w Ministerstwie Finansów („Generalnie ceny transferowe nie do końca dają się opisać literą prawa”, DGP nr 44/2018 r.). Zmiany mogłyby mieć zastosowanie już do transakcji dokonywanych od 1 stycznia 2018 r.

Ulga dla mniejszych


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane