statystyki

Bez zawiadamiania o założeniu podatkowej księgi

autor: Agnieszka Pokojska06.03.2018, 18:00
finanse, księgowość

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i mają mieć zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2018 r.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów naprawi niespójność między ustawą o PIT a rozporządzeniem i z niego również usunie obowiązek powiadamiania o podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR), a także o korzystaniu z usług biura rachunkowego.

Na niespójność tę wskazaliśmy jako pierwsi w artykule: „Legislacyjna pułapka na prowadzących księgę przychodów i rozchodów” (DGP nr 8/2018).

Powstała ona wskutek uchylenia od 1 stycznia 2018 r. przepisów ustawy o PIT, które zobowiązywały podatnika do zawiadomienia urzędu skarbowego o prowadzeniu PKPiR (art. 24a ust. 3a) oraz o zawarciu umowy z biurem rachunkowym (art. 24a ust. 3b). Przepisy te zostały wykreślone wskutek nowelizacji z 27 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175).

Minister finansów nie wprowadził jednak analogicznych zmian do rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 728). Nadal więc istnieje obowiązek informacyjny, a za jego niewypełnienie może grozić grzywna. Zmieni to dopiero podpis ministra pod planowaną nowelizacją rozporządzenia.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane