statystyki

Bez zawiadamiania o założeniu podatkowej księgi

autor: Agnieszka Pokojska06.03.2018, 18:00
finanse, księgowość

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia i mają mieć zastosowanie do dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2018 r.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów naprawi niespójność między ustawą o PIT a rozporządzeniem i z niego również usunie obowiązek powiadamiania o podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR), a także o korzystaniu z usług biura rachunkowego.

Na niespójność tę wskazaliśmy jako pierwsi w artykule: „Legislacyjna pułapka na prowadzących księgę przychodów i rozchodów” (DGP nr 8/2018).

Powstała ona wskutek uchylenia od 1 stycznia 2018 r. przepisów ustawy o PIT, które zobowiązywały podatnika do zawiadomienia urzędu skarbowego o prowadzeniu PKPiR (art. 24a ust. 3a) oraz o zawarciu umowy z biurem rachunkowym (art. 24a ust. 3b). Przepisy te zostały wykreślone wskutek nowelizacji z 27 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175).

Minister finansów nie wprowadził jednak analogicznych zmian do rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 728). Nadal więc istnieje obowiązek informacyjny, a za jego niewypełnienie może grozić grzywna. Zmieni to dopiero podpis ministra pod planowaną nowelizacją rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane