statystyki

Zmiany w PKPiR: Podatnik sam zdecyduje, kiedy opłaca mu się remanent

autor: Agnieszka Pokojska08.03.2018, 17:00
NSA orzekł, że ustalając zaliczkę za grudzień, podatnik nie musi zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury na 31 grudnia.

NSA orzekł, że ustalając zaliczkę za grudzień, podatnik nie musi zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury na 31 grudnia.źródło: ShutterStock

Podatnik w ogóle nie będzie musiał zawiadamiać urzędu skarbowego o remanencie – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR).

To drobna zmiana, ale bardzo ważna. Dziś nie ma takiego obowiązku tylko wtedy gdy podatnik sporządza spis z natury na 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W praktyce podatnicy robią remanent w trakcie roku, gdy chcą sobie obniżyć zaliczkę na PIT. Jeśli to robią, muszą jednak zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego co najmniej siedem dni wcześniej.

Wynika to z art. 28 ust. 4 rozporządzenia w sprawie PKPiR (t.j. Dz.U z 2018 r. poz. 200 ze zm.). Jeżeli podatnik tego nie zgłosi, organ może zakwestionować odliczenie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane