statystyki

Zmiany w PKPiR: Podatnik sam zdecyduje, kiedy opłaca mu się remanent

autor: Agnieszka Pokojska08.03.2018, 17:00
NSA orzekł, że ustalając zaliczkę za grudzień, podatnik nie musi zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury na 31 grudnia.

NSA orzekł, że ustalając zaliczkę za grudzień, podatnik nie musi zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury na 31 grudnia.źródło: ShutterStock

Podatnik w ogóle nie będzie musiał zawiadamiać urzędu skarbowego o remanencie – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR).

To drobna zmiana, ale bardzo ważna. Dziś nie ma takiego obowiązku tylko wtedy gdy podatnik sporządza spis z natury na 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W praktyce podatnicy robią remanent w trakcie roku, gdy chcą sobie obniżyć zaliczkę na PIT. Jeśli to robią, muszą jednak zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego co najmniej siedem dni wcześniej.

Wynika to z art. 28 ust. 4 rozporządzenia w sprawie PKPiR (t.j. Dz.U z 2018 r. poz. 200 ze zm.). Jeżeli podatnik tego nie zgłosi, organ może zakwestionować odliczenie.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane