KNF sprawdza komitety audytu

autor: Agnieszka Pokojska14.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:39

Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia, czy członkowie komitetów audytu mają odpowiednią wiedzę z rachunkowości lub badania sprawozdań i czy są niezależni od podmiotu, w którym działają.

Do końca listopada ubr. wszystkie jednostki zainteresowania publicznego (np. spółki giełdowe i banki) musiały przekazać KNF ankiety na temat komitetów. Ma to związek z ustawą o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1089), która weszła w życie 21 czerwca 2017 r. Przepisy te zobowiązały jednostki zaufania publicznego (JZP) do utworzenia lub dostosowania składów komitetów audytu do nowych wymogów. Czas na to był do 21 października 2017 r.

Komitety są odpowiedzialne za nadzór nad sprawozdawczością finansową JZP. Są powoływane przez członków rady nadzorczej (spośród jej członków). W niektórych przypadkach (np. mniejszych JZP) funkcje te może wykonywać sama rada nadzorcza.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Smieszny KNF(2018-02-14 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    To że Bank naciąga na PseudoLokaty....lub oferuje Oprocentowanie z Kosmosu.... ich nie interesuje. Zaś ważne jest czy ktoś ma bzdetny kurs z rachunkowości

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane