statystyki

Stare umowy na tegoroczny audyt do zmiany

autor: Agnieszka Pokojska06.11.2017, 10:50; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:42
umowa, prawo, podpis

Od 21 czerwca obowiązuje nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.źródło: ShutterStock

Kontrakt na badanie sprawozdania finansowego za 2017 r. musi być zawarty na dwa lata, nawet jeżeli został podpisany przed wejściem w życie nowych zasad. Potwierdził to w odpowiedzi na pytanie DGP resort finansów.

Przypomnijmy: zasady dotyczące audytów sprawozdań już za 2017 r. zmieniły się ponad trzy miesiące temu. Od 21 czerwca obowiązuje bowiem nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Znowelizowała ona również niektóre przepisy ustawy o rachunkowości. Co prawda część nowych reguł związanych z wyborem i współpracą z biegłymi rewidentami dotyczy tylko jednostek zainteresowania publicznego (np. spółek giełdowych czy banków), ale akurat o obowiązku zawierania umów na co najmniej dwa lata muszą pamiętać wszystkie podmioty, których sprawozdanie podlega obowiązkowemu audytowi. Pytanie jednak, czy rzeczywiście wszystkie, czy tylko te, które umowy na audyt 2017 podpisały po 21 czerwca – już za obowiązywania nowych przepisów. Postanowiliśmy zapytać o to Ministerstwo Finansów, bo regulacje przewidują zaledwie jeden wyjątek. Umowa może być zawarta na rok tylko z firmą audytorską, która badała sprawozdanie za 2016 r.

Ze stanowiska, które otrzymaliśmy, wynika, że dla resortu sprawa jest jednoznaczna: nie ma znaczenia, kiedy umowa została podpisana, tj. przed wejściem czy po wejściu w życie nowych przepisów. Kontrakty podpisane z nowymi podmiotami, i to nawet na początku tego roku, muszą być zawierane na co najmniej dwa lata. Resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP wyjaśnił, że ustawa o rachunkowości i ustawa o biegłych rewidentach wymagają, aby pierwsza umowa z nową firmą audytorską sporządzana za lata obrotowe rozpoczynające się po 16 czerwca 2016 r. była zawierana na okres nie krótszy niż 24 miesiące. Przyznał jednocześnie, że nie regulują tego wprost przepisy przejściowe. Ministerstwo Finansów przypomniało też, że obowiązek zawierania pierwszych umów o badanie sprawozdań finansowych sporządzanych za lata obrotowe rozpoczynające się po 16 czerwca 2016 r. na co najmniej dwuletnie okresy ma zastosowanie jedynie do badań ustawowych (obowiązkowych), o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o biegłych rewidentach.

Jeżeli więc umowa na ustawowe badanie nie jest zawarta na dwa lata, to będzie niezgodna z przepisami i trzeba ją zmienić. W przeciwnym razie badanie będzie nieważne. To natomiast powoduje, że nie można podzielić zysku.

Problem dotyczy jednak nie tylko umów zawartych przed 21 czerwca. Okazuje się, że podmioty nawet teraz organizują przetargi, nie uwzględniając nowego okresu, na jaki trzeba zawrzeć kontarkty (pisaliśmy o tym w DGP nr 202/2017 w artykule „Błędy w przetargach na audytorów”).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane