statystyki

Będą zmiany w rozliczeniach twórców i spadkobierców

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska07.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 07.02.2018, 08:37
Pojawi się nowe zwolnienie z PIT

Pojawi się nowe zwolnienie z PITźródło: ShutterStock

Część zawodów odzyska 50-proc. koszty, znowu będzie można amortyzować otrzymany w spadku lub darowiźnie majątek. Uregulowane zostanie funkcjonowanie firmy po śmierci przedsiębiorcy.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj dwa projekty: nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Pierwszy zmierza do naprawienia przeoczeń i błędów popełnionych w nowelizacji z 27 października 2017 r. (Dz.U. poz. 2175).

Podwyższone koszty

W ustawie o PIT zostanie wprost zapisana możliwość stosowania podwyższonych kosztów przez nauczycieli akademickich (patrz „Wykładowcy na uczelniach także z 50-proc. kosztami” – DGP nr 25/2018). Nowelizacja ma bowiem wypełnić lukę powstałą z początkiem 2018 r. wskutek wprowadzenia do ustawy o PIT listy zawodów objętych 50-proc. kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT).

Dzięki temu przywróci też prawo do podwyższonych kosztów autorom: literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom i przedstawicielom innych zawodów.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Półprawnik(2018-06-07 15:59) Zgłoś naruszenie 10

  Kiedy z postalinowskiej wersji Kodeksu Cywilnego, nadal obowiązującej - usunięte będą niesprawiedliwe, zwykle stosowane wbrew woli spadkodawcy - postalinowskie "zachowki"! To wola spadkobiercy powinna decydować komu i co zapisze, a nie Ustawa -stworzona w PRL pierwotnie za Stalina i do dziś tylko często modyfikowana w treści -Kodeks Cywilny!, KC zmusza do zachowku, nawet na niewdzięczne dzieci -lub ich dzieci, nawet po wydziedziczeniu niegodnego potomka, to jego jego dzieci nabywają prawo do zachowku, a gdyby i te wnuki były niegodne do otrzymania spadku, to potomkowie tych wnuków mają prawo do zachowku itd.. Stalin się śmieje w grobie.

  Odpowiedz
 • darei(2018-02-07 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  zamiany, zmiany, zmiany,zmiany,zmiany ciągle zmiany już nikt za tym nie nadąża.

  Odpowiedz
 • Marta(2018-02-07 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Mi teraz zbliża się termin sprawy o spadek, ale moja Pani Adwokat (Justyna Węgrzynowicz-Cichońska - wydaje się bardzo kompetentną osobą) mówi, żebym się nie stresowała, że wszystko będzie dobrze. Uspokaja mnie, bo jak czytam te doniesienia o polskim sądownictwie to po prostu nie nadążam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane