statystyki

Będą zmiany w rozliczeniach twórców i spadkobierców

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska07.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 07.02.2018, 08:37
Pojawi się nowe zwolnienie z PIT

Pojawi się nowe zwolnienie z PITźródło: ShutterStock

Część zawodów odzyska 50-proc. koszty, znowu będzie można amortyzować otrzymany w spadku lub darowiźnie majątek. Uregulowane zostanie funkcjonowanie firmy po śmierci przedsiębiorcy.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj dwa projekty: nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Pierwszy zmierza do naprawienia przeoczeń i błędów popełnionych w nowelizacji z 27 października 2017 r. (Dz.U. poz. 2175).

Podwyższone koszty

W ustawie o PIT zostanie wprost zapisana możliwość stosowania podwyższonych kosztów przez nauczycieli akademickich (patrz „Wykładowcy na uczelniach także z 50-proc. kosztami” – DGP nr 25/2018). Nowelizacja ma bowiem wypełnić lukę powstałą z początkiem 2018 r. wskutek wprowadzenia do ustawy o PIT listy zawodów objętych 50-proc. kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT).

Dzięki temu przywróci też prawo do podwyższonych kosztów autorom: literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom i przedstawicielom innych zawodów.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Półprawnik(2018-06-07 15:59) Zgłoś naruszenie 10

  Kiedy z postalinowskiej wersji Kodeksu Cywilnego, nadal obowiązującej - usunięte będą niesprawiedliwe, zwykle stosowane wbrew woli spadkodawcy - postalinowskie "zachowki"! To wola spadkobiercy powinna decydować komu i co zapisze, a nie Ustawa -stworzona w PRL pierwotnie za Stalina i do dziś tylko często modyfikowana w treści -Kodeks Cywilny!, KC zmusza do zachowku, nawet na niewdzięczne dzieci -lub ich dzieci, nawet po wydziedziczeniu niegodnego potomka, to jego jego dzieci nabywają prawo do zachowku, a gdyby i te wnuki były niegodne do otrzymania spadku, to potomkowie tych wnuków mają prawo do zachowku itd.. Stalin się śmieje w grobie.

  Odpowiedz
 • darei(2018-02-07 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  zamiany, zmiany, zmiany,zmiany,zmiany ciągle zmiany już nikt za tym nie nadąża.

  Odpowiedz
 • Marta(2018-02-07 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  Mi teraz zbliża się termin sprawy o spadek, ale moja Pani Adwokat (Justyna Węgrzynowicz-Cichońska - wydaje się bardzo kompetentną osobą) mówi, żebym się nie stresowała, że wszystko będzie dobrze. Uspokaja mnie, bo jak czytam te doniesienia o polskim sądownictwie to po prostu nie nadążam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane