statystyki

VAT na ciastka może się różnić

autor: Łukasz Zalewski29.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:41
ciastka

NSA dodał zarazem, że ani sądy administracyjne, ani organy podatkowe nie mogą w trybie interpretacji indywidualnej badać, jakie są preferencje podatkowe konsumentów ciastek i wyrobów ciastkarskich.źródło: ShutterStock

Ani sądy, ani fiskus przy wydawaniu interpretacji indywidualnych nie mogą badać preferencji konsumentów – orzekł NSA. Od tego, co wybierze przeciętny kupujący, zależy natomiast ostateczne rozwiązanie sporów o stawkę podatku na produkty podobne.

Wyrok NSA z 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1155/15) zapadł po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 9 listopada 2017 r. (sygn. akt C-499/16) w sprawie VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że tylko ciastka i wyroby ciastkarskie o terminie przydatności do spożycia nieprzekraczającym 45 dni mogą być objęte niższą 8-proc. stawką VAT. Takie same wyroby, lecz z dłuższym terminem przydatności, należy opodatkować według stawki podstawowej.

NSA dodał zarazem, że ani sądy administracyjne, ani organy podatkowe nie mogą w trybie interpretacji indywidualnej badać, jakie są preferencje podatkowe konsumentów ciastek i wyrobów ciastkarskich.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane