statystyki

VAT na ciastka może się różnić

autor: Łukasz Zalewski29.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:41
ciastka

NSA dodał zarazem, że ani sądy administracyjne, ani organy podatkowe nie mogą w trybie interpretacji indywidualnej badać, jakie są preferencje podatkowe konsumentów ciastek i wyrobów ciastkarskich.źródło: ShutterStock

Ani sądy, ani fiskus przy wydawaniu interpretacji indywidualnych nie mogą badać preferencji konsumentów – orzekł NSA. Od tego, co wybierze przeciętny kupujący, zależy natomiast ostateczne rozwiązanie sporów o stawkę podatku na produkty podobne.

Wyrok NSA z 25 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1155/15) zapadł po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 9 listopada 2017 r. (sygn. akt C-499/16) w sprawie VAT na ciastka i wyroby ciastkarskie.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że tylko ciastka i wyroby ciastkarskie o terminie przydatności do spożycia nieprzekraczającym 45 dni mogą być objęte niższą 8-proc. stawką VAT. Takie same wyroby, lecz z dłuższym terminem przydatności, należy opodatkować według stawki podstawowej.

NSA dodał zarazem, że ani sądy administracyjne, ani organy podatkowe nie mogą w trybie interpretacji indywidualnej badać, jakie są preferencje podatkowe konsumentów ciastek i wyrobów ciastkarskich.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane