statystyki

NSA za minimalizowaniem strat. Wydatki na kary umowne mogą być kosztem

autor: Patrycja Dudek29.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:45
WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma podatnik.

WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma podatnik.źródło: ShutterStock

Firma, która ze względu na kiepską sytuację gospodarczą musiała zamknąć fabrykę i zlikwidować linię produkcyjną, może ująć w podatkowych kosztach wydatki na kary umowne – orzekł NSA.

Chodziło o producenta napojów, który w umowie ramowej ze spółką dostarczającą mu surowce i opakowania zobowiązał się, że pokryje koszty i straty poniesione przez dostawcę, a powstałe z jego winy.

Gdy producent napojów zamknął jedną ze swoich fabryk, spółka będąca jego dostawcą była zmuszona rozwiązać umowę z producentem opakowań i zapłacić karę umowną za wcześniejsze zakończenie współpracy i niezrealizowanie planu zakupów. Po jej uiszczeniu spółka zażądała od producenta napojów, by zrekompensował jej ten koszt. Producent tak zrobił, a poniesiony wydatek chciał odliczyć od przychodu.

Argumentował, że w umowie ze spółką zobowiązał się do kupowania określonej ilość opakowań przez sześć lat od uruchomienia linii pakującej. Ze względu jednak na warunki ekonomiczne musiał zaprzestać produkcji napojów w jednej z fabryk. W tej sytuacji bardziej opłacało mu się zapłacić karę umowną niż kontynuować produkcję – przekonywał.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane