statystyki

NSA za minimalizowaniem strat. Wydatki na kary umowne mogą być kosztem

autor: Patrycja Dudek29.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 29.01.2018, 08:45
WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma podatnik.

WSA w Warszawie uznał, że rację w tym sporze ma podatnik.źródło: ShutterStock

Firma, która ze względu na kiepską sytuację gospodarczą musiała zamknąć fabrykę i zlikwidować linię produkcyjną, może ująć w podatkowych kosztach wydatki na kary umowne – orzekł NSA.

Chodziło o producenta napojów, który w umowie ramowej ze spółką dostarczającą mu surowce i opakowania zobowiązał się, że pokryje koszty i straty poniesione przez dostawcę, a powstałe z jego winy.

Gdy producent napojów zamknął jedną ze swoich fabryk, spółka będąca jego dostawcą była zmuszona rozwiązać umowę z producentem opakowań i zapłacić karę umowną za wcześniejsze zakończenie współpracy i niezrealizowanie planu zakupów. Po jej uiszczeniu spółka zażądała od producenta napojów, by zrekompensował jej ten koszt. Producent tak zrobił, a poniesiony wydatek chciał odliczyć od przychodu.

Argumentował, że w umowie ze spółką zobowiązał się do kupowania określonej ilość opakowań przez sześć lat od uruchomienia linii pakującej. Ze względu jednak na warunki ekonomiczne musiał zaprzestać produkcji napojów w jednej z fabryk. W tej sytuacji bardziej opłacało mu się zapłacić karę umowną niż kontynuować produkcję – przekonywał.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane