statystyki

Opłata recyklingowa: To nie koniec foliowych problemów ryczałtowców

autor: Agnieszka Pokojska15.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.01.2018, 07:48
reklamówka, siatka, zakupy

Z odpowiedzi tej wynikało, że dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego opłata recyklingowa, obowiązkowo pobierana przy sprzedaży plastikowych torebek jest przychodemźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej doprecyzować przepisy albo wydać objaśnienia podatkowe – apelują eksperci w reakcji na odpowiedź resortu udzieloną naszej redakcji.

Z odpowiedzi tej wynikało, że dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego opłata recyklingowa, obowiązkowo pobierana przy sprzedaży plastikowych torebek jest przychodem. Ale po wpłaceniu jej na rachunek bankowy Ministerstwa Środowiska ryczałtowiec może skorygować (pomniejszyć) przychód. Pisaliśmy o tym w artykule „Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa” (DGP nr 3/2018 r.).

„Z uwagi na fakt, iż konstrukcja ryczałtu nie przewiduje obniżenia przychodu o koszty uzyskania, to zachowanie neutralności rozwiązania nakazuje pozwolić na dokonanie korekty przychodów w miesiącu, w którym dokonano wpłaty opłaty recyklingowej. Korekta ta powinna być dokonana zgodnie z art. 6 ust. 1 oraz ust. 1e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” – tłumaczyło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wszyscy zapytani przez nas doradcy podatkowi zwracają uwagę na to, że nie wynika to z literalnego brzmienia ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.). W świetle bowiem nowego art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy o PIT, opłata recyklingowa jest przychodem zarówno u podatników PIT, jak i u ryczałtowców (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2157). Ale kosztem uzyskania przychodu jest tylko u podatników PIT, ponieważ ryczałtowcy nie wykazują kosztów.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane