statystyki

Opłata recyklingowa: To nie koniec foliowych problemów ryczałtowców

autor: Agnieszka Pokojska15.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.01.2018, 07:48
reklamówka, siatka, zakupy

Z odpowiedzi tej wynikało, że dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego opłata recyklingowa, obowiązkowo pobierana przy sprzedaży plastikowych torebek jest przychodemźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów powinno jak najszybciej doprecyzować przepisy albo wydać objaśnienia podatkowe – apelują eksperci w reakcji na odpowiedź resortu udzieloną naszej redakcji.

Z odpowiedzi tej wynikało, że dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego opłata recyklingowa, obowiązkowo pobierana przy sprzedaży plastikowych torebek jest przychodem. Ale po wpłaceniu jej na rachunek bankowy Ministerstwa Środowiska ryczałtowiec może skorygować (pomniejszyć) przychód. Pisaliśmy o tym w artykule „Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa” (DGP nr 3/2018 r.).

„Z uwagi na fakt, iż konstrukcja ryczałtu nie przewiduje obniżenia przychodu o koszty uzyskania, to zachowanie neutralności rozwiązania nakazuje pozwolić na dokonanie korekty przychodów w miesiącu, w którym dokonano wpłaty opłaty recyklingowej. Korekta ta powinna być dokonana zgodnie z art. 6 ust. 1 oraz ust. 1e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” – tłumaczyło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wszyscy zapytani przez nas doradcy podatkowi zwracają uwagę na to, że nie wynika to z literalnego brzmienia ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.). W świetle bowiem nowego art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy o PIT, opłata recyklingowa jest przychodem zarówno u podatników PIT, jak i u ryczałtowców (zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2157). Ale kosztem uzyskania przychodu jest tylko u podatników PIT, ponieważ ryczałtowcy nie wykazują kosztów.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane