statystyki

Zmiany w 2018 roku: Ryczałtowcy zapłacą ekstra podatek od foliówek

autor: Agnieszka Pokojska02.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 02.01.2018, 11:27
To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.źródło: ShutterStock

Opłata recyklingowa, którą od 2018 r. sklepy pobiorą od klienta, będzie przychodem dla podatników, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany. Nie mogą wykazać jej w kosztach, więc zapłacą od niej daninę.

To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Stracą więc sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach i kwiaciarnie, które oprócz kwiatów często sprzedają też upominki, znicze itp. drobny asortyment, który pakują w foliowe torebki.

Na problem zwrócił nam uwagę właściciel biura rachunkowego, obsługujący kilkunastu ryczałtowców, którzy od 2018 r. będą zmuszeni pobierać od klientów opłatę recyklingową i odprowadzać ją na rachunek Ministerstwa Środowiska.

Skoro opłata recyklingowa będzie dla nich przychodem, to tylko na niej stracą. Ryczałt bowiem oprócz wielu zalet (uproszczona ewidencja, stosunkowo niska stawka podatku) ma też wadę – nie można odliczyć kosztów, w związku z czym daninę płaci się od przychodu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ciekawy(2018-01-04 19:02) Zgłoś naruszenie 80

  A co w przypadku ryczałtowca bez kasy fiskalnej (mieści się w limicie zwolnienia)? jak ewidencjować wydane torby?

  Odpowiedz
 • ryczałtowiec(2018-01-03 11:29) Zgłoś naruszenie 40

  Urzędasy muszą wszystko komplikować? Wystarczyło wprowadzić wyższy podatek producentom toreb i od nich pobierać recykling a handlowcom dać spokój. Musieli by tylko zapłacić więcej przy zakupie foliówek, i tyle.

  Odpowiedz
 • Wojtek(2018-03-23 18:07) Zgłoś naruszenie 00

  Nowelizacja ustawy ma na celu zniechęcenie klientów od domagania się reklamówek do każdego zakupu.Jezeli muszą za nie zapłacić łatwiej im zapamiętać,żeby zabierać do sklepów własne opakowania wielokrotnego użytku.Doliczenie opłaty recyklingowej producentom nie przyniosło by tego efektu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane