statystyki

Pułapka na prowadzących księgę przychodów i rozchodów: Za bałagan legislacyjny nie odpowie ustawodawca, tylko podatnik

autor: Jerzy Andrzej Tomczak11.01.2018, 07:44; Aktualizacja: 11.01.2018, 07:59
Za bałagan legislacyjny nie odpowie ustawodawca, tylko podatnik

Za bałagan legislacyjny nie odpowie ustawodawca, tylko podatnikźródło: ShutterStock

Lepiej nie słuchać miło brzmiących obietnic decydentów, tylko złożyć zawiadomienia o założeniu księgi i podpisaniu umowy z biurem rachunkowym. Wbrew nowelizacji ustawy o PIT taki obowiązek nadal wynika z rozporządzenia ministra finansów oraz z kodeksu karnego skarbowego.

Nowelizacją z 27 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175) drastycznie zaostrzono ustawy o PIT i CIT. Na osłodę dodano przepisy będące ukłonem w stronę podatników, takie jak np. podwyższenie z 3500 zł do 10 000 zł limitu jednorazowej amortyzacji środków trwałych, podniesienie kwoty wolnej od podatku dla podatników zarabiających do 8 tys. zł rocznie. Takim ukłonem miało być również zniesienie obowiązku zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) oraz o powierzeniu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu.

W uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej zapisano m.in., że „zniesienie obowiązku składania zawiadomień o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów ma na celu ograniczenie liczby procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Łatwość w założeniu przedsiębiorstwa przekłada się bezpośrednio na ogólną ocenę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Należy podkreślić, że podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym należy stworzyć optymalne warunki rozwoju. Intencją projektodawców jest uproszczenie procedur nałożonych na przedsiębiorców”.

Wykreślili z ustawy...


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • sn(2018-01-11 09:50) Zgłoś naruszenie 112

  Ułatwiają ,a ciągle dokładają po kulach tym małym szczególnie mikro(np.JPK z nowymi kosztownymi i kłopotliwymi programami MS Wind.10 ), jakby nie wiedzieli ,że to są w dużej części firmy 1-2-5 osobowe (czyżby oni wybrani byli z kapelusza prezia bez doświadczenia i znajomości realiów w terenie) ,które nie mają sztabu doradców administracji ,ledwo utrzymują się na rynku z braku zleceń w terenach i biedy RP.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MOS(2018-01-11 11:48) Zgłoś naruszenie 60

  Jeżeli przepis ustawowy zniknął, to rozporządzenia nawet jeśli nie zostało zmienione, przestaje obowiązywać. Rozporządzenie nie może istnieć bez ustawowej podstawy prawnej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Todzia(2018-01-11 18:01) Zgłoś naruszenie 21

  Co raz bardzie chory ten światek polityków !!!!!

  Odpowiedz
 • sputnick(2018-01-12 17:07) Zgłoś naruszenie 00

  "Drastycznie zaostrzono ustawy PIT i CIT" - w któym miejscu się pytam? BO chyba jedynie dla kombinatorów optymalizujących i transferujących zyski, a zwiększenie z 3500 na 10000 wartości środka trwałego to chyba nie na osłodę bo dla Kowalskiego prowadzacego drobny biznes to diametralna różnica na korzyść. O tych zaostrzenaich to on nie musi mieć pojęcia bo jak nie kombinował to go nie dotyczą. A obowiązek zgłaszania miejsca prowadzenia dokumentacji dalej pozostaje we wzorach formularzy z ustawy NIP, dziwnym by by ło, gdyby urząd musiał przed kontrolą niezapowiedzianą z VAT pytać podatnika gdzie ma iść na tę kontrolę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane