statystyki

Najpierw wydatek, a dopiero potem zwolnienie z CIT

autor: Łukasz Zalewski08.01.2018, 17:00
Spółka uważała, że będzie mogła zacząć korzystać ze zwolnienia już od chwili ujęcia wydatków w księgach

Spółka uważała, że będzie mogła zacząć korzystać ze zwolnienia już od chwili ujęcia wydatków w księgachźródło: ShutterStock

Podmiot działający w specjalnej strefie ekonomicznej może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, dopiero gdy faktycznie poniesie określone nakłady inwestycyjne – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która od pewnego czasu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej produkowała płyty wiórowe, MDF, OSB i inne. Postanowiła jednak rozszerzyć zakres swojej działalności. W związku z tym dla spółki poszerzono granicę strefy (przepisy na to pozwalają). Firma zobowiązała się do poniesienia 160 mln zł wydatków inwestycyjnych i zatrudnienia co najmniej 20 nowych pracowników.

Spór dotyczył tego, czy spółka uzyska zwolnienie z podatku dochodowego od momentu faktycznego poniesienia wydatków (metoda kasowa), czy z chwilą ich ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie faktury, rachunku lub innego dowodu rachunkowego (a więc zgodnie z metodą memoriałową).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane