statystyki

Najpierw wydatek, a dopiero potem zwolnienie z CIT

autor: Łukasz Zalewski08.01.2018, 17:00
Spółka uważała, że będzie mogła zacząć korzystać ze zwolnienia już od chwili ujęcia wydatków w księgach

Spółka uważała, że będzie mogła zacząć korzystać ze zwolnienia już od chwili ujęcia wydatków w księgachźródło: ShutterStock

Podmiot działający w specjalnej strefie ekonomicznej może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego, dopiero gdy faktycznie poniesie określone nakłady inwestycyjne – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która od pewnego czasu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej produkowała płyty wiórowe, MDF, OSB i inne. Postanowiła jednak rozszerzyć zakres swojej działalności. W związku z tym dla spółki poszerzono granicę strefy (przepisy na to pozwalają). Firma zobowiązała się do poniesienia 160 mln zł wydatków inwestycyjnych i zatrudnienia co najmniej 20 nowych pracowników.

Spór dotyczył tego, czy spółka uzyska zwolnienie z podatku dochodowego od momentu faktycznego poniesienia wydatków (metoda kasowa), czy z chwilą ich ujęcia w księgach rachunkowych na podstawie faktury, rachunku lub innego dowodu rachunkowego (a więc zgodnie z metodą memoriałową).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane