statystyki

Przelew z kapitału zapasowego także wolny od CIT

autor: Mariusz Szulc09.01.2018, 07:28; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:43
pieniądze, kasa, banknot

W skardze do sądu spółka argumentowała, że dochodem zwolnionym na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT może być każde przysporzenie, które powstanie w związku z prawem do udziału w zyskach danego podmiotu.źródło: ShutterStock

Dywidendę można wypłacić nie tylko z zysku osiągniętego w ostatnim roku obrotowym. Taka kwota otrzymana z zagranicy również może być zwolniona z podatku dochodowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Chodziło o polską spółkę będącą akcjonariuszem hiszpańskiego podmiotu, który miał wypłacić jej dywidendę sfinansowaną w całości albo w części z kapitału zapasowego, powstałego z tzw. agio (nadwyżki wniesionych wkładów nad wartością wyemitowanych akcji).

Polska firma sądziła, że taka dywidenda będzie zwolniona od podatku zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Podkreślała, że spełniła warunki do skorzystania z tego zwolnienia, ponieważ przez dłużej niż dwa lata posiada ponad 10 proc. akcji zagranicznego podmiotu, a jej głównym celem nie jest uzyskanie podatkowych preferencji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był innego zdania. Uznał, że wypłata z kapitału zapasowego nie może być traktowana jako dochód polskiej spółki z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym nie jest też objęta zwolnieniem na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Taki dochód musiałby być bowiem bezpośrednio lub pośrednio finansowany z zysku netto zagranicznej firmy – stwierdził dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane