statystyki

Przelew z kapitału zapasowego także wolny od CIT

autor: Mariusz Szulc09.01.2018, 07:28; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:43
pieniądze, kasa, banknot

W skardze do sądu spółka argumentowała, że dochodem zwolnionym na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT może być każde przysporzenie, które powstanie w związku z prawem do udziału w zyskach danego podmiotu.źródło: ShutterStock

Dywidendę można wypłacić nie tylko z zysku osiągniętego w ostatnim roku obrotowym. Taka kwota otrzymana z zagranicy również może być zwolniona z podatku dochodowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Chodziło o polską spółkę będącą akcjonariuszem hiszpańskiego podmiotu, który miał wypłacić jej dywidendę sfinansowaną w całości albo w części z kapitału zapasowego, powstałego z tzw. agio (nadwyżki wniesionych wkładów nad wartością wyemitowanych akcji).

Polska firma sądziła, że taka dywidenda będzie zwolniona od podatku zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Podkreślała, że spełniła warunki do skorzystania z tego zwolnienia, ponieważ przez dłużej niż dwa lata posiada ponad 10 proc. akcji zagranicznego podmiotu, a jej głównym celem nie jest uzyskanie podatkowych preferencji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był innego zdania. Uznał, że wypłata z kapitału zapasowego nie może być traktowana jako dochód polskiej spółki z udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym nie jest też objęta zwolnieniem na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. Taki dochód musiałby być bowiem bezpośrednio lub pośrednio finansowany z zysku netto zagranicznej firmy – stwierdził dyrektor KIS.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane