statystyki

Rewolucja w 50-proc. kosztach: Dla kogo i na jakich zasadach preferencje w PIT

autor: Łukasz Zalewski08.01.2018, 09:50; Aktualizacja: 08.01.2018, 10:40
Zgodnie z ustawą o PIT, do działalności twórczej w zakresie programów komputerowych można stosować podwyższone, 50-proc. koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z ustawą o PIT, do działalności twórczej w zakresie programów komputerowych można stosować podwyższone, 50-proc. koszty uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Wątpliwości związane z nowymi przepisami w zakresie ulg podatkowych podatnicy mogą rozwiać, występując np. o wydanie interpretacji indywidualnej.

1. Czy dziennikarz skorzysta z preferencji i zapłaci mniej fiskusowi

Czy piszący twórcy dalej korzystają z preferencji?

TAK

Działalność twórcza w zakresie m.in. literatury pięknej i dziennikarstwa oraz działalność publicystyczna znalazły się w katalogu zawodów objętych podwyższonymi kosztami (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT). Wątpliwości przedstawicieli tych zawodów rozwiewa Piotr Wyrwa. Ekspert potwierdza, że dziennikarze i publicyści publikujący swoje teksty w gazetach czy w internecie w dalszym ciągu będą uprawnieni do stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. – Wykonują oni bowiem czynności wskazane wprost w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT, tj. są wynagradzani za działalność twórczą w zakresie dziennikarstwa oraz działalność publicystyczną – mówi Piotr Wyrwa.

Również Marek Gadacz, partner w Crido Taxand, potwierdza, że skoro wśród działalności objętych nowymi przepisami znaleźli się np. dziennikarze, programiści komputerowi czy publicyści, to ich sytuacja nawet się polepszyła – z uwagi na wyższy limit 50-proc. kosztów.

Oczywiście przygotowywane przez dziennikarzy, publicystów i pisarzy teksty powinny stanowić utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

2. Czy samodzielnemu programiście przysługuje ulga w PIT

Czy pisanie programów będzie premiowane?

TAK

Zgodnie z ustawą o PIT, do działalności twórczej w zakresie programów komputerowych można stosować podwyższone, 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Jak przyznają jednak Tomasz Kret, młodszy menedżer w PwC i Michał Kowalczyk, konsultant w PwC, interpretacja tego pojęcia jest tylko pozornie prosta. Ich zdaniem tylko w przypadku stworzenia programu przez programistę działającego samodzielnie nie powinno być wątpliwości co do jego uprawnienia do stosowania 50-proc. kosztów.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane