statystyki

Fiskus zebrał pochwały za VAT i reformę KAS

autor: Mariusz Szulc02.01.2018, 16:00
Urzędy skarbowe wykryły też trzykrotnie więcej fikcyjnych faktur niż w I półroczu 2016 r. (prawie 240 tys.). Faktury te opiewały na blisko 9,5 mld zł (wzrost o 5,8 proc.).

Urzędy skarbowe wykryły też trzykrotnie więcej fikcyjnych faktur niż w I półroczu 2016 r. (prawie 240 tys.). Faktury te opiewały na blisko 9,5 mld zł (wzrost o 5,8 proc.).źródło: ShutterStock

Wpływy z podatku od towarów i usług wyraźnie rosną, a urzędnicy skarbówki działają sprawnie i wykorzystują nowoczesne programy informatyczne. Taką laurkę wystawiła Ministerstwu Finansów Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie.

Kontrolerzy badali skuteczność MF i podległych mu urzędników w zapobieganiu wyłudzeniom VAT w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. Fiskus zebrał pochwały zarówno za wprowadzone i planowane zmiany legislacyjne, jak i efekt dotychczasowych działań – ponad 20-proc. wzrost wpływów z VAT w 2017 r. Przychylnie oceniono także utworzenie od marca 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej.

JPK otwiera oczy

Najwięcej pochwał dotyczy nałożenia na największych, średnich i małych podatników obowiązku przesyłania danych z ewidencji VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). Do września 2017 r. dane z JPK_VAT pozwoliły wykryć 84 szczególnie podejrzane przypadki dotyczące uczestnictwa w karuzelach podatkowych i wstrzymać zwroty VAT na prawie 50 mln zł. Urzędnicy rozpoczęli w tych sprawach 28 kontroli podatkowych (nie są jeszcze znane ich efekty).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jasnowidz(2018-01-04 12:28) Zgłoś naruszenie 11

    A to ciekawe bo gdyby tak wzrosły wpływy z VAT to nie było by problemów z poduszkami dla lekarzy i innych grup zawodowych. Skąd biorą się podwyszki żywności i po co skoro jest tak dobrze. Powstanie KAS to największy błąd tego rządu. Tam tak naprawdę nic nie działa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane