statystyki

Fiskus zebrał pochwały za VAT i reformę KAS

autor: Mariusz Szulc02.01.2018, 16:00
Urzędy skarbowe wykryły też trzykrotnie więcej fikcyjnych faktur niż w I półroczu 2016 r. (prawie 240 tys.). Faktury te opiewały na blisko 9,5 mld zł (wzrost o 5,8 proc.).

Urzędy skarbowe wykryły też trzykrotnie więcej fikcyjnych faktur niż w I półroczu 2016 r. (prawie 240 tys.). Faktury te opiewały na blisko 9,5 mld zł (wzrost o 5,8 proc.).źródło: ShutterStock

Wpływy z podatku od towarów i usług wyraźnie rosną, a urzędnicy skarbówki działają sprawnie i wykorzystują nowoczesne programy informatyczne. Taką laurkę wystawiła Ministerstwu Finansów Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie.

Kontrolerzy badali skuteczność MF i podległych mu urzędników w zapobieganiu wyłudzeniom VAT w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. Fiskus zebrał pochwały zarówno za wprowadzone i planowane zmiany legislacyjne, jak i efekt dotychczasowych działań – ponad 20-proc. wzrost wpływów z VAT w 2017 r. Przychylnie oceniono także utworzenie od marca 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej.

JPK otwiera oczy

Najwięcej pochwał dotyczy nałożenia na największych, średnich i małych podatników obowiązku przesyłania danych z ewidencji VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT). Do września 2017 r. dane z JPK_VAT pozwoliły wykryć 84 szczególnie podejrzane przypadki dotyczące uczestnictwa w karuzelach podatkowych i wstrzymać zwroty VAT na prawie 50 mln zł. Urzędnicy rozpoczęli w tych sprawach 28 kontroli podatkowych (nie są jeszcze znane ich efekty).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jasnowidz(2018-01-04 12:28) Zgłoś naruszenie 11

    A to ciekawe bo gdyby tak wzrosły wpływy z VAT to nie było by problemów z poduszkami dla lekarzy i innych grup zawodowych. Skąd biorą się podwyszki żywności i po co skoro jest tak dobrze. Powstanie KAS to największy błąd tego rządu. Tam tak naprawdę nic nie działa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane